•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

برگزاری دستکم ۲ تجمع اعتراضی

0
406

حقوق بشر در ایران – طی روز جاری, با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری منجیل و جمعی از کارگران کارخانه قند فسا ، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری منجیل به بی‌توجهی مسئولان شهری نسبت به پرداخت مطالبات خود اعتراض کردند.
مجموعه شهرداری منجیل حدود ۴۰ کارگر خدماتی و فضای سبز دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران که با ادامه بی‌توجهی مسئولان شهری مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض امروز شنبه۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان اداره کار واقع در میدان تکاوران شهر منجیل تجمع کردند.

کارگران می‌گویند: در سال جاری چندین بار پیگیر مطالباتمان شده‌ایم. هر بار مسئولان شهری وعده پیگیری پرداخت مطالبات معوقه ما را می‌دهند اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کارگران همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گفته آنها، کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری منجیل تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در سطح شهر مشغول کارند. پیمانکار علیرغم اینکه یک سال سنوات و عیدی سال ۹۷ کارگران را پرداخت نکرده، دستمزد ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری را به صورت علی‌الحساب ماهیانه ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تومان پرداخت کرده است.

آنها می‌گویند: ما هنوز حقوق خرداد ماه خود را به صورت کامل دریافت نکرده‌ایم.

به گفته این کارگران، پیمانکار شهرداری منجیل همواره مدعی هستند که به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی، امکان پرداخت به موقع مزد کارگران را ندارند.

این کارگران با ابراز نگرانی از وضعیت به وجود آمده برای همکاران خود می‌گویند: از مسئولان شهری و شهرستانی می‌خواهیم با درک همه مشکلاتی که در نتیجه حضور پیمانکاران برای مجموعه کارگران شهرداری به وجود می‌آید، در خصوص پرداخت حداقل بخشی از مطالبات مزدی ما اقدام کنند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸, جمعی از  کارگران کارخانه قند فسا, در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه دستمزد معوقه خود دست به تجمع اعتراضی زدند!
براساس این گزارش, این کارگران, پیش از این و در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸ با برگزاری تجمع اعتراضی, نسبت به وضعیت کار و عدم پرداخت معوقات خود تجمع اعتراضی برگزار کردند که نتیجه‌ای در برنداشت. به گفته کارگران بعد از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، علاوه براینکه دستمزدهای کارگران با تاخیرهای چند ماهه پرداخت می شود، به دلیل شروع موج اخراج سازی ها نیز امنیت شغلی کارگران به خطر افتاده است.

همچنین پیشتر تجمع اعتراضی شماری از کارگران در صبح روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸, در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی “یک ماه معوقات مزدی اسفندماه به همراه عیدی و پاداش سال ۱۳۹۷” خود دست از کار کشیده و تجمع کرده بودند.

حدود ۴۵ نفر از کارگران کارخانه قند فسا به علت عدم پرداخت حقوق اسفندماه ۱۳۹۷ جلو این کارخانه تجمع کرده بودند. کارخانه قند فسا با ۶۴ سال قدمت یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های جنوب کشور است که روزانه بیش از ۲۲۰ تن قند و شکر تولید می‌کند.
شهرستان فسا در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: