•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

محرومیت مجتبی داداشی زندانی سیاسی از حق درمان/ اعلام اعتصاب غذا

0
1028

امروز دوشنبه ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، مجتبی داداشی جوردهی، دانشجوی منتقد و زندانی سیاسی محبوس در زندان سبزوار در اعتراض به بی توجهی مسئولین این زندان نسبت به وضعیت نامناسب جسمی وی به دلیل ابتلا به بیماری دستگاه تنفسی و مخالفت با اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مجتبی داداشی جوردهی، فعال مدنی و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه حکیم سبزواری و زندانی سیاسی محبوس در زندان سبزوارعلیرغم ابتلا به بیماری عفونت دستگاه تنفسی و درخواست این زندانی با اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان و رسیدگی پزشکی با ممانعت مسئولان زندان سبزوار مواجه شده است. . آقای داداشی با وجود وضعیت نامناسب جسمی در اعتراض به این رفتار از ظهرامروز دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذا زده است. این موضوع باعث افزایش نگرانی خانواده وی شده است. مجتبی داداشی در حال سپری کردن دوران حبس یک سال حبس تعزیری خود در زندان سبزوار میباشد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: آقای  داداشی از روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه به بیماری عفونت شدید در دستگاه تنفسی مبتلا شده است. شرایط جسمی وی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و بی توجهی مسئولان بسیار نامناسب بوده و طی دو روز اخیر عفونت به چشم وی نیز سرایت کرده است. آقای داداشی بصورت شفاهی و کتبی درخواست اعزام به بیمارستان داده و با مخالفت و بی توجهی مسئولین زندان مواجه شده است. اعتصاب غذای آقای داداشی در کنار مشکل بیماری ایشان باعث افزایش نگرانی خانواده وی شده است”.
این منبع مطلع در ادامه گفت: “وضعیت نامناسب نگهداری زندانیان در زندان سبزوار، نابسامان بودن وضعیت بهداشتی این زندان و همچنین رطوبت هوا باعث بروز بیماری‌های مختلف ما بین زندانیان است”.

مجتبی داداشی جوردهی به دنبال انتشار یک ویدئوی انتقادی در ارتباط با نظام حاکم بر ایران و اعتراض به موارد سرکوب آزادی بیان و محرومیتهای گسترده شهروندان از حقوق انسانی خود,  در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۹۷، پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار و تفهیم اتهام، بازداشت و در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷، با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت بر خلاف میل آقای داداشی و به جهت تحقیر او به دستور مامورین امنیتی مو و ریش وی را به طور کامل تراشیده بودند.

وی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ از بابت دو پرونده در دادگاه انقلاب سبزوار و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار مورد محاکمه قرار گرفت و هر دوی این جلسات به ریاست قاضی محمد غلامی برگزار شد.

مجتبی داداشی توسط دادگاه انقلاب شهر سبزوار از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین در همان روز و توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز از بابت اتهام “توهین به سران قوا” به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای داداشی پس از صدور این حکم اعلام کرده بود که در اعتراض به روند ناعادلانه دادرسی، نسبت به حکم صادره درخواست تجدید نظر نخواهد کرد.

وی نهایتا در تاریخ ۲۴ فروردین‌ماه ۹۸، جهت اجرای حکم ۳ سال حبس خود بازداشت و راهی زندان سبزوار شد.

محکومیت مجتبی داداشی دانشجو و شهروند منتقد به حبس و شلاق در ایران در حالی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است که مقامهای عالی رتبه حکومت ایران بارها منکر سرکوب آزادی بیان و عقیده در کشور شده اند. صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در  نشستی که با قضات و سایر مقامهای قضائی ایران داشت گفته بود در ایران هیچ فردی به صرف انتقاد تحت پیگرد قضائی و سرکوب قرار نمیگیرد که البته با توجه به این نکته که حکومت حال حاضر ایران در سفسطه و تفسیر به رای همیشه دست بالا را دارد اینگونه برخوردهای فراقانونی در آن امری عادی است. 
همچنین سرکوب آزادی بیان ناقض اصول و اسناد بین المللی از قبیل:  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار نظریات و افکار و عقاید خود بطور آزادانه و بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.