•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

بازداشت مجتبی داداشی, دانشجوی منتقد جهت اجرای حکم حبس

0
890

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸, مجتبی داداشی جوردهی, دانشجوی منتقد در حال تحصیل در رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری، واقع در سبزوار  به دنبال احضار به واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب این شهر بازداشت و جهت اجرای حکم  حبس راهی زندان این شهر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸، مجتبی داداشی جوردهی، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه حکیم سبزواری واقع در سبزوار برای تحمل ۳ سال حبس تعزیری که پیش تر از سوی دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری این شهر به آن محکوم شده بود, بازداشت و به زندان سبزوار منتقل شد. این دانشجوی منتقد در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۸  از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری سبزوار به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که با توجه به قانون تجمیع جرائم یک سال از حبس وی قابلیت اجرائی دارد. وی همچنین با انتشار پستی در صفحه شخصی خود اعلام کرده بود که در اعتراض به ظلم سیستماتیک و روند دادرسی عادلانه در خواست تجدیدنظر نخواهد کرد. 

لازم به ذکر است که حکم صادره و اتهامات مطروحه علیه این دانشجوی منتقد به دلیل انتشار یک ویدئوی انتقادی وی بوده که مرتبط با نظام حاکم بر ایران بوده است.

وی در پی انتشار این ویدیو روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه ۹۷، پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار و تفهیم اتهام، بازداشت و در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷، با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

همچنین در زمان بازداشت بر خلاف میل آقای داداشی و به جهت تحقیر او به دستور مامورین امنیتی مو و ریش وی را به طور کامل تراشیده بودند.

وی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ از بابت دو پرونده در دادگاه انقلاب سبزوار و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار مورد محاکمه قرار گرفت و هر دوی این جلسات به ریاست قاضی محمد غلامی برگزار شد.

مجتبی داداشی توسط دادگاه انقلاب شهر سبزوار از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین در همان روز و توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز از بابت اتهام “توهین به سران قوا” به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای داداشی پس از صدور این حکم اعلام کرده بود که در اعتراض به ظلم سیستماتیک و روند ناعادلانه دادرسی، نسبت به حکم صادره درخواست تجدید نظر نخواهد کرد.

محکومیت مجتبی داداشی دانشجو و شهروند منتقد به حبس و شلاق در ایران در حالی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی صورت گرفته که مقامهای عالی رتبه حکومت ایران بارها منکر سرکوب آزادی بیان و عقیده در کشور شده اند.

صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در  نشستی که با قضات و سایر مقامهای قضائی ایران داشت گفته بود در ایران هیچ فردی به صرف انتقاد تحت پیگرد قضائی و سرکوب قرار نمیگیرد که البته با توجه به این نکته که حکومت حال حاضر ایران در سفسطه و تفسیر به رای همیشه دست بالا را دارد اینگونه برخوردهای فراقانونی در آن امری عادی است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

تفتیش منزل بدون دلیل مستدل و قانونی و اعمال فشارهای قضائی و امنیتی بر افراد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.