•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 29

بازداشت مجتبی داداشی, دانشجوی منتقد جهت اجرای حکم حبس

0
405

امروز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸, مجتبی داداشی جوردهی, دانشجوی منتقد در حال تحصیل در رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری، واقع در سبزوار  به دنبال احضار به واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب این شهر بازداشت و جهت اجرای حکم  حبس راهی زندان این شهر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مجتبی داداشی جوردهی،  دانشجوی رشته حقوق دانشگاه حکیم سبزواری واقع در سبزوار ظهر امروز شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری که پیش تر از سوی دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری این شهر به آن محکوم شده بود, بازداشت و به زندان سبزوار منتقل شده است. این دانشجوی منتقد در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۸  از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری سبزوار به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که با توجه به قانون تجمیع جرائم یک سال از حبس وی قابلیت اجرائی دارد. وی همچنین با انتشار پستی در صفحه شخصی خود اعلام کرده بود که در اعتراض به ظلم سیستماتیک و روند دادرسی عادلانه در خواست تجدیدنظر نخواهد کرد. 

لازم به ذکر است که حکم صادره و اتهامات مطروحه علیه این دانشجوی منتقد به دلیل انتشار یک ویدئوی انتقادی وی بوده که مرتبط با نظام حاکم بر ایران بوده است.

وی در پی انتشار این ویدیو روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه ۹۷، پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار و تفهیم اتهام، بازداشت و در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷، با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

همچنین در زمان بازداشت بر خلاف میل آقای داداشی و به جهت تحقیر او به دستور مامورین امنیتی مو و ریش وی را به طور کامل تراشیده بودند.

وی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ از بابت دو پرونده در دادگاه انقلاب سبزوار و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار مورد محاکمه قرار گرفت و هر دوی این جلسات به ریاست قاضی محمد غلامی برگزار شد.

مجتبی داداشی توسط دادگاه انقلاب شهر سبزوار از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین در همان روز و توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز از بابت اتهام “توهین به سران قوا” به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای داداشی پس از صدور این حکم اعلام کرده بود که در اعتراض به ظلم سیستماتیک و روند ناعادلانه دادرسی، نسبت به حکم صادره درخواست تجدید نظر نخواهد کرد.

محکومیت مجتبی داداشی دانشجو و شهروند منتقد به حبس و شلاق در ایران در حالی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است که مقامهای عالی رتبه حکومت ایران بارها منکر سرکوب آزادی بیان و عقیده در کشور شده اند. صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در  نشستی که با قضات و سایر مقامهای قضائی ایران داشت گفته بود در ایران هیچ فردی به صرف انتقاد تحت پیگرد قضائی و سرکوب قرار نمیگیرد که البته با توجه به این نکته که حکومت حال حاضر ایران در سفسطه و تفسیر به رای همیشه دست بالا را دارد اینگونه برخوردهای فراقانونی در آن امری عادی است. 
همچنین سرکوب آزادی بیان ناقض اصول و اسناد بین المللی از قبیل:  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار نظریات و افکار و عقاید خود بطور آزادانه و بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: