•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

یورش ماموران اطلاعات سپاه و تفتیش منزل مجتبی داداشی دانشجوی منتقد

0
207

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه به محل سکونت، مجتبی داداشی، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبائی تهران، پس از تفتیش منزل برخی اقلام شخصی وی ضبط شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، منزل پدری مجتبی داداشی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد روابط بین‌المللی در دانشگاه علامه طباطبایی تهران، در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه استان گیلان، مورد تفتیش قرار گرفت و اقلام شخصی این دانشجوی منتقد از قبیل جزوات دانشگاهی، دست نوشته ها، لب تاپ و گوشی تلفن همراه وی توسط ماموران ضبط شد. 

مجتبی داداشی، با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر گفت: “پس از یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه استان گیلان به منزل پدری وی ماموران اقدام به بررسی و تحقیق و تفحص در مورد اکانت تلگرام و پیامهای رد و بدل شده در آن کردند و پس از آن گوشی تلفن همراه، لب تاب، دست نوشته ها، دفترچه ها و جزوات دانشجویی وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند.”

این دانشجوی رشته روابط بین الملل در دانشگاه علامه طباطبائی تهران که در حال حاضر در استان گیلان بسر می برد با اشاره به اینکه دروس دانشگاه را بصورت آنلاین شرکت می کرده و در حال حاضر از حق ادامه تحصیل محروم شده افزود: “امروز دوشنبه ۲۶ آبان ماه به شعبه ۲ بازپرسی شهرستان رودسر مراجعه کردم و با بازپرس بابازاده و محمدصالح جنت رستمی، دادستان رودسر صحبت کردم و به آنها گفتم همه جزوات دانشگاهی و سیستمهای من را بردند اما این ۲ مسئول قضائی هیچ پاسخ واضحی به من ندادند و من در حال حاضر از حق ادامه تحصیل محروم هستم.”

مجتبی داداشی، پیش از این نیز در پی انتشار یک فایل تصویری که در آن از سیاستهای حکومت جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۷، پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار  تفهیم اتهام و پس از صدور قرار وثیقه بازداشت شد و پس از تامین وثیقه در تاریخ ۲۷ بهمن‌ ۱۳۹۷، با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۷، مجتبی داداشی جوردهی، از بابت ۲ پرونده در دادگاه انقلاب سبزوار و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ این شهر مورد محاکمه قرار گرفت و هر ۲ جلسه دادرسی به ریاست قاضی محمد غلامی برگزار شد.

در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۸، شعبه دادگاه انقلاب شهر سبزوار با صدور دادنامه ای مجتبی داداشی را از بابت اتهام توهین به رهبری، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به ۱سال حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین در همان روز حکم پرونده این دانشجوی معترض در شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز از بابت اتهام توهین به سران قوا، صادر و وی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸، شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عموی و انقلاب سبزوار، با ارسال ابلاغیه ای پس از احضار مجتبی داداشی وی را برای سپری کردن حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل کرد. 

پرونده مجتبی داداشی، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۸، پس از تائید برای اعطای عفو رهبری و تعلیق باقی مانده حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق مورد تائید قرار گرفت و این دانشجوی منتقد بطور مشروط از زندان آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

تفتیش منزل بدون دلیل مستدل و قانونی و اعمال فشارهای قضائی و امنیتی بر افراد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هااطلاعات سپاهوزارت اطلاعاتضبط وسایلتفتیش منزلاداره اطلاعاتنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراطلاعات سپاه پاسداراناستان گیلانسرکوبدانشگاه علامه طباطباییسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراندانشجویان ستاره داردانشجویان در ایرانسرکوب دانشجویان در ایراندانشگاه علامه طباطبائیسرکوب آزادی بیان در ایرانبازداشت دانشجویان در ایراندانشجویان بازداشتینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب فعالان مدنی در ایرانضبط وسائلمجتبی داداشیدانشجویان ایرانمجتبی داداشی جوردهیفعال صنفی دانشجویانبازجوئی در اداره اطلاعاتسرکوب دانشجویان ایراندانشجویانتجمعات اعتراضی دانشجویاندانشجویان دانشگاه تهراناخبار سرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایرانتظاهرات دانشجویان ایراننقض حقوق شهروندی دانشجویاندانشگاه صنعتی امیرکبیرسرکوب تجمعات دانشجویاناطلاعات سپاه استان گیلانمجتبی داداشی دانشجوی منتقد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: