•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

گزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان, اسفند ماه ۱۳۹۸

0
481

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهر مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به‌طور خصوصی یا به‌طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران, تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۸ شمسی است. این گزارش به صورت آماری – تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.
برای آگاهی این که در بسیاری از موارد نقض حقوق شهروندان و پیروان سایر ادیان در ایران به دلیل تهدید خانواده های افراد بازداشت و یا محکوم به حبس شده و یا به هر طریق حقوق شهروندی وی نقض شده از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی تهدید به پرونده سازی مجدد در صورت رسانه ای کردن پرونده فرد می شوند.

فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد 

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.
بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. در ایران دسته از شهروندان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع می‌شوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطلاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .

اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و بصورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران, برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۳ دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علی‌رغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و بجا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, دستکم ۱۱ زندانی از مجموع ۲۴ زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ زندان رجائی شهر کرج, که از شهروندان شهرستان نخل تقی از توابع استان بوشهر هستند که از سال ۱۳۹۵ پس از بازداشت از سوی ماموران اداره اطلاعات بوشهر به این اندرزگاه در زندان رجائی شهر کرج تبعید شدند و در حال سپری کردن دوران محکومیتهای حبس خود می باشند. این زندانیان به لحاظ دوری مسافت برای آمد و رفت خانواده های خود از هرگونه ملاقات و بسیار مواقع حتی از تماس تلفنی هم محروم هستند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, مولوی محمد قلندرزهی, فعال مذهبی اهل سنت, در پی یورش ماموران لباس شخصی به منزل شخصی وی بازداشت و به از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبر دوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت اتهام “عضویت در گروههای تکفیری” می باشد در پی بروز علائمی همچون احساس خفگی و تنگی نفس شدید به مرکز درمانی خارج از این زندان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبردوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند ۱۳ زندان مرکزی ارومیه که پس از بروز علائم شبه کرونا به بیمارستان اعزام شده بود پس از انجام آزمایش و منفی شدن جواب آن به این زندان بازگردانده شد. همچنین پس از موافقت مسئولان زندان برای اعلای مرخصی به این زندانی عقیدتی با توجه به عدم توانائی مالی خانواده وی در تامین مبلغ وثیقه این زندانی از حق مرخصی محروم ماند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, مولوی عبدالقیوم آغال, فعال مذهبی اهل سنت در شهرستان سرباز پس از احضار به اداره اطلاعات راسک تحت بازجوئی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, سعید آرامش و حافظ عبدالحی آرامش, دو تن از فعالان مذهبی اهل سنت که پس از این و در حله بدوی توسط دادگاه انقلاب شهرستان بندرعباس واقع در استان هرمزگان هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند هر یک با تودیع قرار های وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت تا ابلاغ حکم نهایی دادگاه از بازداشت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, حافظ اصغر کوهی, روحانی و از فعالان مذهبی اهل سنت که چندی پیش توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. همچنین علیرغم وعده مسئولان زندان مرکزی زاهدان مبنی بر آزادی مولوی فضل الرحمن کوهی و حافظ اسد, دو تن از فعالان مذهبی اهل سنت اما کماکان این ۲ شهروند اهل سنت بطور بلاتکلیف در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران در زندان مرکزی زاهدان بسر می برند.

روند ستیز با پیروان اهل سنت در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ بازداشت و بیخبری ۱
۲ بلاتکلیفی افراد بازداشت شده  ۳
۳ یورش نیروهای امنیتی به منازل شهروندان  ۱
۴ رفتار خشونت آمیز با شهروندان ۱
۵ محرومیت از حق ملاقات, تماس تلفنی و سایر حقوق زندانیان ۱۱
۶ بیماری زندانی ۱
۷ احضار و بازجوئی ۲
۸ محرومیت از حق مرخصی ۱۲
۹ فرافکنی و حاشیه سازی ۲
۱۰ محرومیت از حق دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه ۲
۱۱ تفهیم اتهام ۳
۱۲ محاکمه  ۲
۱۳ صدور احکام حبس تعزیری ۲
۱۴ آزادی موقت با تودیع قرار وثیقه ۲
۱۵ آزادی زندانی پس از اتمام دوران حبس ۱
جمع کل موارد  ۴۶ مورد 

بهاییان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به‌طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه می‌گیرند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به‌طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.
انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.
ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی ساکن اهواز و محبوس در زندان سپیدار این شهرستان پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “عضویت در گروههای معاند نظام” مرتبط با فعالیتهای شهروندان بهائی در ایران, توسط دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود می باشد به مرخصی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, بهنام عزیزپور, رامین شیروانی, اسماعیل روستا, نوشین زنهاری و سعید حسنی, پنج شهروند بهائی ساکن شیراز از بابت پرونده قضائی آنها که در سال ۱۳۹۵ از سوی ماموران اداره اطلاعات در شیراز بازداشت و پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شدند جهت حضور در جلسه بازپرسی به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز احضار شدند. احضار این شهروندان جهت حضور در جلسه بازپرسی می باشد که پس آز آن این شهروندان بهائی باید در انتظار تعیین تاریخ جلسه دادرسی در دادگاه انقلاب شیراز باشند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, فرهاد فهندژ, شهروند بهائی ساکن گرگان و محبوس در بند ۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله خود می باشد به مرخصی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, الهه سمیع زاده, شهروند بهائی ساکن شیراز, توسط دادسرای عمومی و انقلاب شیراز که پیش از این بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, “عضویت در گروههای معاند نظام” و “جعل سند” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهائی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و این شهروند بهائی پیش از ارجاع پرونده اش به دادگاه انقلاب شیراز و تشکیل جلسه دادرسی آخرین دفاعیات خود را به بازپرس پرونده ارائه کرد. با احتساب این مورد مجموع موارد اتهامی این شهروند بهائی به ۴ مورد افزایش پیدا کرد. طرح این اتهامات به الهه سمیع زاده به دلیل فعالیتهای وی مرتبط با تحصیل بهائیان و تشکیل آموزشگاه برای شهروندان بهائی بوده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, فرهام ثابت, صهبا مصلحی، ، شهناز تابت, نیلوفر حکیمی, شادی صادق اقدم, عهدیه عنایتی، فرزان معصومی, نسیم کاشانی, مرجان غلامپور, لالا صالحی, بهاره نوروزی, ورقا کاویانی، مژگان غلامپور, مهیار سفیدی، رضوان یزدانی, فربد شادمان, ثمر آشنایی، فرزاد شادمان، نبیل تهذیب، پریسا روحی زادگان، یکتا فهندژ، شمیم اخلاقی، مریم اسلامی، صهبا فرحبخش و سروش ایقانی،بیست و پنج تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز, با دریافت ابلاغیه های جداگانه ای توسط شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز جهت ارائه آخرین دفاعیات خود احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمین مقصودی, شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت اتهام ” اداره و راه اندازی تشکیلات بهائی” می باشد به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی از آبان ماه سالجاری پس از بازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, واحد خلوصی درخشان, شهروند بهائی محبوس در بند ۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج که از شهریور ماه سال ۱۳۹۴ در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد به مرخصی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, روحا ایمانی, شهروند بهائی محبوس در زندان یزد از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی در حالی که به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از تحمل دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد.

روند ستیز با پیروان بهائیت در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ احضار به دادسرای در جلسه بازپرسی ۳۱
۲ بازجوئی ۳۱
۳ تفهیم اتهام ۳۱
۴ آزادی زندانیان با مرخصی متصل به آزادی ۲
۵ مرخصی زندانیان  ۵
جمع کل موارد  ۱۰۰ مورد 

مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحی با عناوین جاسوسی محکوم می‌شوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران همچنان ادامه دارد؛ با اینکه در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران ، سد می‌کند .

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, رامئیل بت تمرز, شهروند مسیحی آشوری, محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۱۰ زندان اوین که از اواسط دی ماه سالجاری جهت تحمل حبس تعزیری ۴ ماهه خود در زندان اوین بسر می برد پس از تحمل ۱ ماه از مجموع حبس ۴ ماهه خود در راستای آزادسازی زندانیانی که ۳ ماه یا کمتر از مجموع محکومیت حبس آنها باقی مانده آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی, ۶۵ ساله, ساکن شیراز, که پیش از این در بخش دوم از پرونده خود توسط دادگاه انقلاب شیراز از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروههای معاند نظام”, در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این نوکیش مسیحی پیش از این و در تاریخ ۲۱ دی ماه سالجاری در بخش اول از همین پرونده توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز از بابت اتهام “توهین به مقدسات در فضای مجازی” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, رخساره « ماهرخ » قنبری », نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان قزلحصار کرج که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد به مرخصی ۳۶ روزه اعزام شد. همچنین در همان روز امین خاکی, دیگر شهروند مسیحی محبوس در زندان قزلحصار کرج هم پس از تودیع قرار وثیقه به مدت ۳۶ روز به مرخصی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی ساکن شهرستان رباط کریم که در حال حاضر در شهرستان سرباز از توابع اتان سیستان و بلوچستان در حال سپری کردن دوران تبعید ۲ ساله خود می باشد به بهانه غیبت به ۸ ماه تبعید دیگر محکوم شد. صدور این حکم در حالی است که برای این نوکیش مسیحی از روز غیبت تا زمان ابلاغ حکم شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران مرخصی لحاظ شده بود و در صورت عدم تائید این دوران از سوی مقامات قضائی شهرستان سرباز ۳ ماه دیگر هم به مجموع دوران تبعید وی افزوده می شود.

روند ستیز با پیروان مسیحیت در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ محاکمه ۲
۲ صدور حکم حبس تعزیری ۱
۳ صدور حکم تبعید ۱
۴ محرومیت از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول حقوق بشر ۲
۵ فرافکنی و حاشیه سازی ۱
۶ مرخصی ۳
۷ آزادی از زندان ۱
جمع کل موارد ۱۱ مورد

دراویش گنابادی

دراویش گنابادی و نعمت اللهی با جمعیتی بالا در ایران با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی دست و پنجه نرم می کنند. در بهمن و اسفند ۱۳۹۶, در خیابان گلستان واقع در محله پاسداران تهران, درگیری و زد و خورد دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی به شکل بسیار گسترده ای رقم خورد. در تنش‌هایی که میان پلیس ایران و شماری از دراویش گنابادی ایجاد شد نهایتاً به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۲ عضو بسیج و بازداشت حدود ۳۰۰ درویش در اول اسفند منجر شد. این تنش‌های زمانی آغاز شد که دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در اعتراض به ایجاد محدودیت علیه رهبر یا قطب خود، نورعلی تابنده ملقب به مجذوب علی شاه، در منطقه پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند. با گسترش این درگیری جامعه‌ی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی شاهد موج تازه‌ای از سرکوب، آزار و اذیت هم‌ کیشان خود بودند. در این نوع از برخوردهای امنیتی و سرکوب گرایانه بر ضد دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی رقم خورد و دامنه این اتفاقات به حدی گسترش پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به محاصره گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران کردند و می‌خواستند قطب دراویش گنابادی یعنی آقای نورعلی تابنده را به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر کنند که با دراویش با خط قرمز خواندن بازداشت دکتر تابنده ” یک پیرمرد نحیف ۹۰ ساله” مقاومت و درگیری دراویش با نیروهای امنیتی انجامید و دراویش به شدت ایستادگی جانانه ای در مقابل نیروهای امنیتی نمودند . امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷, در کلانتری ۱۰۶ نامجو احضار و بازجوئی و مور تفتیش عقیده قرار گرفته و به شدت ضرب و شتم می‌شود. گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود. آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است . این اتفاقات و جو ملتهب ادامه پیدا کرد تا عصر روز ۲۹ بهمن که این درگیریها شکل تازه ای به خود گرفت و قضیه از آنجا شکل گرفت که جمعی از دراویش با تجمع در مقابل کلانتری ۱۰۶ نامجو خواستار آزادی نعمت الله ریاحی بودند که این تجمع مسالمت آمیز آنها با هجوم نیروهای یگان ویژه ناجا به کشتار ۳ مامور پلیس و دو بسیجی و ضرب و شتم شدید بسیاری از دراویش و کشته شدن ۵ تن از دراویش و تخریب منازل شهروندان و اتومبیلهای آنها و بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش منجر گردید.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۷:۴۵ دقیقه چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد کریمایی, درویش گنابادی محبوس در زندان قزلحصار کرج به مرخصی ۱ ماهه اعزام شد. این درویش گنابادی پس از بازداشت در جریان حوادث گلستان هفتم از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد و در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, از روز دوشنبه ۲۶ تا روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سعید دوراندیش, امین سلیمانی, علی نژاد صاحبی, هادی شاهرضا, حسین قضاوی, مهدی کیوانلو, سعید کریمائی, مهدی خان فاطمی نسب و محمود براکوهی از زندان تهران بزرگ, مهدی مهدیلو, مرتضی سهراب پور, محمد کریمائی و حسام معینی از زندان قزلحصار کرج,  شهرام مقدسی و مرتضی قادری از زندان مرکزی بروجرد, مهدی ایزدپناه از زندان شیبان اهواز, اردشیر عشایری از زندان مرکزی بوشهر و مهدی مهدوی زندان مرکزی خرم آباد, از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال سپری کردن دوران محکومیت های حبس تعزیری خود می باشند به مرخصی اعزام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیر نوری, درویش گنابادی و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم به در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ سال خود در زندان تهران بزرگ می باشد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به مرخصی اعزام شد. همچنین بشیر ریاحی, دیگر درویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم و محبوس در زندان تهران بزرگ که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در ساعات پایانی روز گذشته به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالرضا کوهپایه یکی از ۸ فعال محیط زیست, شهناز اکملی شهروند ساکن تهران از زندان اوین, بشیر ریاحی, امیر نوری, سعید دوراندیش, امین سلیمانی, علی نژاد صاحبی, هادی شاهرضا, حسین قضاوی, مهدی کیوانلو, سعید کریمائی, مهدی خان فاطمی نسب و محمود براکوهی از زندان تهران بزرگ, مهدی مهدیلو, مرتضی سهراب پور, محمد کریمائی و حسام معینی از زندان قزلحصار کرج,  شهرام مقدسی و مرتضی قادری از زندان مرکزی بروجرد, مهدی ایزدپناه از زندان شیبان اهواز, اردشیر عشایری از زندان مرکزی بوشهر و مهدی مهدوی زندان مرکزی خرم آباد, از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که پیش از این از سوی مراجع قضائی به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بودند و در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بودند در راستای عفو اخیر موسوم به عفو نوروزی با استفاده از آزادی مشروط باقی مانده دوران محکومیت این زندانیان سیاسی بخشیده شد. هر ۳ نفر این زندانیان سیاسی طی هفته اخیر به مرخصی اعزام شده بودند. 

روند ستیز با پیروان دراویش گنابادی در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

 ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ مرخصی زندانیان ۲۱
۲ آزادی مشروط زندانیان پس از اعطای مرخصی  ۲۱
جمع کل موارد  ۴۲ مورد

سایر پیروان ادیان

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کنند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند. این نکته حائز اهمیت است که دستگاه امنیتی حکومت ایران و به طور خاص وزارت اطلاعات دارای بخش‌هایی برای مقابله با ادیان، عرفان‌ها و جمعیت های فکری-دینی است که در چارچوب پذیرش فکری ایدئولوژی حکومت ایران نیستند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی پنجشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۳۹۸, ماشالله پسرکهن, ۶۷ ساله, متولد ۲۶ تیرماه ۱۳۳۹, دارای ۲ فرزند و شهروند یهودی محبوس در تیپ ۵ سالن ۴ سلول ۲ زندان تهران بزرگ, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ ساله خود از بابت اتهام “ورود به کشور اسرائیل” می باشد به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شد. با توجه به سکونت خانواده “ماشالله پسرکهن” در کشور اسرائیل به این زندانی عقیدتی اجازه هیچگونه تماس تلفنی با خانواده اش داده نشد. این مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای شهروندان ایران به این ویروس صورت گرفته است.

روند ستیز با پیروان سایر ادیان در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ مرخصی زندانی پس از تودیع قرار وثیقه  ۱
جمع کل موارد  ۱ مورد 

 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرد ر ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانگزارش ماهیانهگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان اسفند ماه ۱۳۹۸گزارش ماهیانه نقض حقوق بشرگزارش ماهیانه نقض حقوق بشر در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانگزارشهای نقض حقوق بشر در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت بهاییاقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای قومی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناقلتیهای مذهبیاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار هفتگی نقض حقوق بشراخبار هفتگی نقض حقوق بشر در ایراناخبارهای نقض حقوق بشرادیان و اقوام در ایرانادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانی عقیدتی سنی مذهبزندانیان سیاسی و عقیدتیسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان ادیانسرکوب پیروان ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایرانسرکوب اقلیتها در ایرانسرکوب اقلیتهای قومی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب ادیان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در زندانهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: