•                  
شنبه , ۰۹ فروردین , ۱۳۹۹
شنبه, مارس 28

بحران ویروس کرونا: بازداشت یک فعال فضای رسانه ای در استان مرکزی توسط نیروهای امنیتی

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی استان مرکزی یک شهروند فعال در فضای مجازی پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند به اتهام نشر یک کلیپ مرتبط با دفن بیماران جان باخته در اثر ویروس کرونا بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز جمعه ۱ فروردین ماه ۱۳۹۸, یکی شهروند فعال رسانه ای ساکن استان مرکزی به اتهام انتشار ویدئویی از خاکسپاری یکی از جانباختگان ویروس کرونا در ایران در فضای مجازی به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس اعلام محمود خلجی,  معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی: “در اجرای ماموریت‌های پلیس برای جستجو در فضای مجازی، کلیپی از خاکسپاری فوت شدگان بیماری کرونا که به صورت جعلی تهیه و به یکی از استان های کشور منتسب شده بود، شناسایی شد”.

محمود خلجی در ادامه همچنین گفت: “با توجه به اهمیت موضوع و تشویش اذهان عمومی با انتشار این کلیپ، موضوع در دستور کار ماموران پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان قرار گرفت و فرد منتشر کننده این کلیپ در فضای مجازی بازداشت شد. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازینیروهای امنیتی ایرانحقوق بشر در ایراننیروی انتظامینیروهای امنیتینشر اکاذیبتشویش اذهان عمومیفضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانفعالان فضای مجازیپلیس امنیتنیروهای لباس شخصیفعالان رسانه ایسرکوب شهروندان در ایرانفعال رسانه ایاستان مرکزیسرکوب آزادی بیان در ایرانشورای عالی فضای مجازیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب فعالان سایبری در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمفعال فضای مجازیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب ازادی بیاننیروهای امنیتی در ایرانسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب آزادینشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیفعال رسانهسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامینشر اکاذیب به قصد اضرار به غیرفعالان فضای رسانه ایفرمانده نیروی انتظامیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیاتهام نشر اکاذیبسرکوب فعالان فضای رسانه ایبازداشت فعالان فضای مجازینشر اکاذیب در فضای رسانه ایاتهام تشویش اذهان عمومیویروس کروناکروناشیوع بیماری کرونا در ایرانکرونا ویروسویروس کرونا در ایرانکرونا در ایرانکرونا ویروس در ایرانبیماری کرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانکرونا در کارخانهانتشار کلیپفعالان سایبریمحمود خلجی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: