•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

آزادی مشروط ۲۲ تن از زندانیان سیاسی در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه / اسامی

0
1114

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالرضا کوهپایه و شهناز اکملی, بشیر ریاحی, امیر نوری, سعید دوراندیش, امین سلیمانی, علی نژاد صاحبی, هادی شاهرضا, حسین قضاوی, مهدی کیوانلو, سعید کریمائی, مهدی خان فاطمی نسب و محمود براکوهی, مهدی مهدیلو, مرتضی سهراب پور, محمد کریمائی و حسام معینی,  شهرام مقدسی و مرتضی قادری, مهدی ایزدپناه, اردشیر عشایری و مهدی مهدوی که پیش از این از سوی مراجع قضائی به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بودند در راستای اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی آزاد شدند. این زندانیان سیاسی پیش از اعطای عفو مشروط به مرخصی اعزام شده بودند و پس از آن مطلع شدند که مرخصی آنها بنا بر بخشنامه اخیر به آزادی مشروط تبدیل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالرضا کوهپایه یکی از ۸ فعال محیط زیست, شهناز اکملی شهروند ساکن تهران از زندان اوین, بشیر ریاحی, امیر نوری, سعید دوراندیش, امین سلیمانی, علی نژاد صاحبی, هادی شاهرضا, حسین قضاوی, مهدی کیوانلو, سعید کریمائی, مهدی خان فاطمی نسب و محمود براکوهی از زندان تهران بزرگ, مهدی مهدیلو, مرتضی سهراب پور, محمد کریمائی و حسام معینی از زندان قزلحصار کرج,  شهرام مقدسی و مرتضی قادری از زندان مرکزی بروجرد, مهدی ایزدپناه از زندان شیبان اهواز, اردشیر عشایری از زندان مرکزی بوشهر و مهدی مهدوی زندان مرکزی خرم آباد, از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که پیش از این از سوی مراجع قضائی به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بودند و در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بودند در راستای عفو اخیر موسوم به عفو نوروزی با استفاده از آزادی مشروط باقی مانده دوران محکومیت این زندانیان سیاسی بخشیده شد. هر ۲۲ نفر این زندانیان سیاسی طی هفته اخیر به مرخصی اعزام شده بودند. 

یک منبع نزدیک به دروایش گنابادی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر آزادی مشروط ۲۰ تن از دراویش گنابادی که اخیراً به مرخصی اعزام شده بودند گفت: “در راستای بخشنامه اخیر عفو و تخفیف در مجازات که از سوی علی خامنه ای تائید شد ۲۰ تن از دراویش گنابادی از زندانهای تهران بزرگ, زندان قزلحصار کرج, زندان مرکزی بروجرد, زندان شیبان اهواز و زندان مرکزی بوشهر زندان مرکزی خرم آباد که اخیرا به مرخصی اعزام شده بودند به آنها اطلاع داده شد که مرخصی آنها به آزادی مشروط تبدیل شده است”. 

همچنین مریم کریم بیگی, فرزند شهلا اکملی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از عفو مادرش خبر داد.

براساس اعلام امیر رئیسیان, وکیل دادگستری: “اینکه چه افرادی شامل این عفو شده‌اند، به جزئیات پرونده این افراد بستگی دارد. براساس این دستورالعمل، محکومان باید یک سوم حکم خود را تا تاریخ ۲۸ اسفندماه گذرانده باشند، یا برای زنان سرپرست خانوار و مردان بالای ۷۰ سال و زنان بالای ۶۰ سال امتیاز ویژه قائل شده است”.

رئیسیان در ادامه همچنین گفت: “این نوع عفوها معیاری هستند و ممکن است در تعیین مصداق تحت شعاع سلیقه قاضی اجرای احکام یا قاضی ناظر هم قرار بگیرند”.

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون اعزام دستکم ۱۹ تن از دراویش گنابادی به مرخصی” پیرامون این دراویش گنابادی که اخیرا مورد عفو مشروط قرار گرفتند اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیر نوری, درویش گنابادی و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم به در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ سال خود در زندان تهران بزرگ بود با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به مرخصی اعزام شده بود. 

این درویش گنابادی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق, ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و رسانه ها, ۲ سال تبعید و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شد. حکم تبعید امیر نوری با اعمال ماده ۲۳ قانون مجازات صادر شد. طبق ماده ۲۳ قاضی می‌تواند به اختیار خودش برای محکوم مجازات تکمیلی در نظر بگیرد. مجازات تکمیلی به قاضی این اختیار را می‌دهد تا بر اساس تشخیص خود برای محکومان تا ۲ سال تبعید صادر کند.

امیر نوری, در مرداد ماه ۱۳۹۷, طی حکمی که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از حضور در احزاب و رسانه‌ها و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۴ آسفند ماه ۱۳۹۸,  بشیر ریاحی, دیگر درویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم و محبوس در زندان تهران بزرگ که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود بود به همراه امیر نوری با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در ساعات پایانی روز گذشته به مرخصی اعزام شده بود. 

در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالرضا کوهپایه, زندانی سیاسی و فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین و یکی از ۸ متهم پرونده موسوم به فعالان محیط زیست که طی هفته های اخیر از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”, به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعل محیط زیست در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی » به تحمل ۴ سال حبس تعزیری” محکوم شده بود. 

در تاریخ ۲ آذرماه ۱۳۹۸, عبدالرضا کوهپایه, فعال محیط و یکی از ۸ متهم این پرونده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, شهناز اکملی, شهروند ساکن تهران, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ سال خود از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی در فضای رسانه ای” در بند زندان زندان اوین بود پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود. 

در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, شهناز اکملی, فعال مدنی و مادر “مصطفی کریم بیگی”, از جان باختگان اعتراضات سال ۱۳۸۸ که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی در فضای رسانه ای” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین مراجعه کرده بود. 

در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست “احمد زرگر”, حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بر علیه “شهناز اکملی” مادر مصطفی کریم بیگی, از کشته شدگان تظاهرات اعتراضی عاشورای سال ۱۳۸۸ که تحمل حبس تعزیری و محرومیت از عضویت در احزاب, گروهها و دسته جات سیاسی و عضویت در فضای مجازی بوده را عینا تائید کرد.

شهناز اکملی, پیش از این و در مرحله بدوی, در تاریخ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده”, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی” مورد محاکمه قرار گرفته بود و در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۶ توسط دادگاه بدوی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری, محرومیت از عضویت در احزاب, گروهها و دسته جات سیاسی, اجتماعی و ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی به مدت نامعلوم و همچنین ممنوع الخروجی محکوم شد و حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به وی ابلاغ شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور با شرایط مندرج در ذیل این گزارش موافقت کرده بود و این موارد آزادی مرتبط با این درخواست صورت گرفته است. 

در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هافعال محیط زیست عبدالرضا کوهپایهمهدی مهدویمهدی مهدیلومهدی کیوان لومهدی کیوانلومهدی ایزدپناهمهدی خان فاطمیمهدی خان فاطمی نسبمحمود براکوهیمحمد کریماییمحمد کریمائیمحمدکریماییمحمدکریمائیمرتضی قادریمرتضی سهراب پورمرخصی عبدالرضا کوهپایهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دراویش در ایرانهادی شاهرضاگلستان هفتمگلستان هفتم پاسدارانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی دراویش بازداشتیآزادی زندانی از زندانآزادی شهرناز اکملیآزادی عبدالرضا کوهپایهاتهامات شهناز اکملیاتهامات عبدالرضا کوهپایهاجرای حکم شهناز اکملیاردشیر عشایریاردشیرعشایریاعتصاب غذای زندانی زندانیان دراویشبازداشت شدگان گلستان هفتمبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمبشیر ریاحیبشیرریاحیحوادث گلستان هفتمحادثه گلستان هفتمحادثه گلستان هفتم پاسدارانحسام معینیدرویشدرویش محمد کریماییدرویش محمد کریمائیدرویش گنابادیدرویش گنابادی در ایراندرویش امیر نوریدرویش بشیر ریاحیدراویشدراویش کواردراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش بازداشت شدهدراویش در ایراندراویش زندانیدراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیزندانیان دراویشسعید کریماییسعید کریمائیسعید دوراندیشسعیدکریماییشهناز اکملیشهرام مقدسیعفو مشروطعفو و آزادی زندانیانعلی نژاد صاحبیعبدالرضا کوهپایهعبدالرضا کوهپایه فعال محیط زیست

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.