•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

مرتضی جعفری, خبرنگار عصر جنوب با اخذ تعهد آزاد شد

0
452

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, مرتضی جعفری, خبرنگار بازداشت شده شبکه خبری عصر جنوب پس از انتقال به دادسرا با اخذ تعهد آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از عصر جنوب, سحرگاه امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, مرتضی جعفری, خبرنگار و فعال رسانه ای شاغل در شبکه خبری عصر جنوب پس از تحمل چند ساعت بازداشت و انتقال به دادسرا همزمان با اخذ تعهد کتبی و نظر قاضی کشیک آزاد شد. 

براساس این گزارش, مرتضی جعفری, در ساعات پایانی ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, هنگام تهیه گزارش در شهرستان ماهشهر از وضعیت بی سرپناهی یک خانواده ساکن این شهرستان که در پیاده رو زندگی می کردند توسط ماموران پلیس امنیت این شهرستان بازداشت شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: