•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, ژانویه 21

اعتراضات بهبهان: نه تن از بازداشت شدگان بطور موقت آزاد شدند

0
184

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, احمدرضا انصاری فر, زین الدین بهاری, زینب علیپور, علی وفائی پور, محمد ابول پور, بهمن مشعوفی, حمیدرضا الفتی, مجید ضامن بیشه و میثم اکبری, نه شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر در شهرستان بهبهان آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, زین الدین بهاری, احمدرضا انصاری فر, زینب علیپور, علی وفائی پور, حمیدرضا الفتی, محمد ابول پور, بهمن مشعوفی, مجید ضامن بیشه و میثم اکبری, که در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز اخیر در میدان بانک ملی شهرستان بهبهان بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور جداگانه و با تودیع قرارهای کفالت و وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. این شهروندان در جریان اعتراض به وضعیت نامناسب اقتصادی جاری در کشور که در غالب یک تجمع اعتراضی مسالمت آمیز بدون درگیری فیزیکی بود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

براساس این گزارش, از اتهامات منتسب شده به این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست اما احمدرضا انصاری فر با تودیع قرار وثیقه و زینب علیپور, زین الدین بهاری, حمیدرضا الفتی, علی وفائی پور, محمد ابول پور, مجید ضامن بیشه و میثم اکبری, هر یک با تودیع قرار کفالت از بازداشت آزاد شدند. همچنین بهمن مشعوفی پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع ۲ فیش حقوقی و با قرار کفالت از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, احمدرضا انصاری فر, متولد: ۱۳۷۸, عموی فرزاد و فرزانه انصاری فر, توسط نیروهای امنیتی بهبهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

براساس تحقیقات میدانی صورت گرفته از سوی فعالان حقوق بشر در ایران در داخل ایران اسامی برخی از افراد بازداشت شده از شب اول اعتراضات شهرستان بهبهان “فرزانه انصاری فر, علیرضا انصاری فر, سامان رنگی, نرگس درم گزین, کیان لایقی, میثم اکبری, پیمان رسولی, بهمن مشعوفی, زین الدین بهاری, میثم اکبری, مراد ویسی, محمد بهزادی, علی وفائی پور, مجید ضامن پیشه, رضا خسروی, احمد آخش, محمد شریعتی, حجت شکوهی, حمیدرضا الفتی, محمد ابول پور, حسین جاویدان, نادر مشتاقی, بهفر ارزجانی, صادق مصدق, جاوید کاویانی توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است و کماکان تلاش برای شناسائی سایر افراد بازداشت شده در جریان است.

تا لحظه تنظیم این گزارش, کیان لایقی, علیرضا انصاری فر, احمد آخش, مراد ویسی, زین الدین بهاری, احمدرضا انصاری فر, زینب علیپور, علی وفائی پور, حمیدرضا الفتی, محمد ابول پور, بهمن مشعوفی, مجید ضامن بیشه و میثم اکبری, فرزانه انصاری فر و نرگس درم گزین, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرار وثیقه یا کفالت آزاد شدند ما احتمال اینکه تعداد بازداشت شدگان بیش از اسامی مجموع بازداشتشدگان احراز شده توسط حقوق بشر در ایران باشد دور از ذهن نیست. 

پیش از این نیز یک شهروند ساکن شهرستان بهبهان و از فعالان مدنی این شهرستان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون وضعیت شغلی و اجتماعی افراد بازداشت شده و سطح سنی این افراد گفته بود: “میانگین سنی افراد بازداشت شده بین ۲۰ تا ۳۵ سال است. بعنوان مثال, حسن جاویدان ۲۶ ساله, فرزند: غلامرضا,در یک کارگاه تولید روکش صندلی خودرو. بهفر ارزجانی, متولد: ۱۳۷۴, فرزند: قاسم, راننده آژانس. محمد ابول پور, متولد: ۱۳۷۳ و دارای شغل آزاد است. میثم اکبری, فرزند: اکبر, متولد: ۱۳۶۷, شغل آزاد. نرگس درم گزین, متولد: ۱۳۶۷, است”. 

در حالی که شهروندان از اوضاع وخیم اقتصادی و سرکوب و خفقان و نقض گسترده حقوق بشر در ایران ناراضی هستند و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی را در این شهرستان برگزار کردند محمد عزیزی, رئیس پلیس امنیت بهبهان ضمن اغتشاش گر خواندن این شهروندان مطالبه گری آنها را شعارهای هنجارشکنانه خواند و در ادامه ادعا کرد: “”افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

همچنین ویدئوهای منتشره در فضای مجازی از حضور نیروهای یگان ویژه در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله تبریز, ارومیه, شهر پرند و شهرستان بهبهان منتشر شد. چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی بود که معترضان در آن به خیابان آمدند. کماکان تعداد دقیق بازداشت شدگان احتمالی مشخص نیست.

در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی کردند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده بود و این محیط امنیتی امروز جمعه هم در این شهرها و برخی دیگر از شهرها ادامه داشت. 

تجمع اعتراضی در شهرستان بهبهان در حالی برگزار شد که شهروندان معترض با تجمع در میدان بانک ملی این شهرستان که پیش از این هم در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ محلی برای درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بود با کف زدن و سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل توپ تانک فشفشه, آخوند باید گم بشه و یا نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران این تجمعات اعتراضی را اداره کردند و نارضایتی خود را از اوضاع حال حاضر حاکم بر کشور نشان دادند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هافعال مدنی در ایرانمیدان بانک ملیمیدان بانک ملی بهبهانمجید ضامن پیشهمحمد ابول پورنقض حقوق شهروندینیروی انتظامی شهرستان بهبهانپلیس امنیت شهرستان بهبهاناحمدرضا انصاری فراداره اطلاعات شهرستان بهبهاناداره برق شهرستان بهبهاناعتراضات مدنی در بهبهاناعتراضات شهرستان بهبهانبهبهانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شدگان شهرستان بهبهانتجمعات اعتراضی بهبهانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات شهرستان بهبهانحق دادرسیحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان بهبهانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب تجمعات در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان شهرستان بهبهانشهرستان بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: