•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

بازداشت خبرنگار عصرجنوب توسط ماموران امنیتی در ماهشهر

0
161

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, مرتضی جعفری, خبرنگار شبکه خبری عصر جنوب توسط ماموران پلیس امنیت ماهشهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق  بشر در ایران بنقل از عصر جنوب, در ساعات پایانی یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران پلیس امنیت شهرستان ماهشهر مرتضی جعفری, خبرنگار شبکه خبری عصر جنوب را به دلیل آنچه که تهیه گزارش این فعال رسانه ای از وضعیت یک خانواده بی سرپناه بوده بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

یک خانواده در ماهشهر خوزستان پس از اجبار توسط صاحبخانه، وسایل خود را به پیاده رو حراست دانشگاه منتقل کردند. 

پس از تجمع افراد، با کلانتری تماس گرفته شد که مامورین پس از حضور در محل خبرنگار عصر جنوب را بازداشت و به همراه خود بردند. 

بازداشت این فعال رسانه ای به اتهام تهیه گزارش از وضعیت این خانواده بی سر پناه توسط ماموران کلانتری ۱۱ انتظامی ماهشهر صورت گرفته است. 

سرکوب فعالان رسانه ای, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: