•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶: حکم اعدام مصطفی صالحی اجرا شد

0
137

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام مصطفی صالحی, از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, مصطفی صالحی, از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶, محبوس در زندان مرکزی « دستگرد » اصفهان که در روندی پر ابهام و بدور از رعایت اصول دادرسی مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر محاکمه و به اعدام محکوم شده بود اجرای حکم شد. این زندانی روز گذشته برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

براساس ادعای خبرگزاری فارس که نزدیک به سپاه پاسداران است: “وی از عوامل اصلی اغتشاشات دی ماه سال ۹۶ در کهریزسنگ نجف‌آباد بود که پس از چندین جلسه دادگاه به اتهام قتل سجاد شاه ‌سنایی به اعدام محکوم شد.”

مصطفی صالحی, در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۷, در شهرستان نجف آباد اصفهان توسط ماموران امنیتی به اتهام قتل سجاد شاه سنائی از عوامل سپاه پاسداران بازداشت و در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ اولین جلسه دادرسی بر پرونده وی در دادگاه کیفری اصفهان برگزار و پس از روندی پر ابهام در حالی که از لحظه بازداشت از حق در اختیار داشتن وکیل محروم شده بود توسط دادگاه به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتاعدام در ایرانحقوق بشر در ایرانزندان مرکزی اصفهانقتلمجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدحقوق شهروندیمجازات اعدام در ایراناعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراناعدام متهم قتل عمداتهام قتلاعتراضات شهروندان در ایراناعتراضات دی ۱۳۹۶تظاهرات اعتراضی شهروندان در ایراناعدام متهم به قتل عمداعتراضات دیماه ۱۳۹۶اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶اعتراضات دی ماهاعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶تجمعات اعتراضی دیماه ۱۳۹۶تظاهرات دی ماه 1396حقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام در زندانقتل عمد حکومتیزندان دستجرد اصفهانمجازات غیرانسانیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانقتل در ایرانقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام نقض حقوق بشراعدام در زندانهای ایراناعدام در ایران گاعدام زندانیان متهم به قتلمجارات اعدام در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل در ایراناعدام زندانیانمجازات قصاصمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیانمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراندیماهتظاهرات دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات دیماه ۱۳۹۶اعتراضات دیماه سال ۱۳۹۶اتهام قتل عمد در ایراناعدام در جمهوری اسلامیقتل عمد در زندانهای ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ۱۳۹۶گزارش اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد حکومتی در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهانتظاهرات دی ماه 96تظاهرات دی ماه سال 1396تظاهرات دی ماه سال۱۳۹۶اعتراضات دی ماه 1396زندان دستجرد در اصفهاناعدام مصطفی صالحیمصطفی صالحیسجاد شاه سنائیسجاد شاه سناییدی 1396

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: