•                  
چهارشنبه , ۰۲ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, سپتامبر 24

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶: حکم اعدام مصطفی صالحی اجرا شد

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام مصطفی صالحی, از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, مصطفی صالحی, از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶, محبوس در زندان مرکزی « دستگرد » اصفهان که در روندی پر ابهام و بدور از رعایت اصول دادرسی مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر محاکمه و به اعدام محکوم شده بود اجرای حکم شد. این زندانی روز گذشته برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

براساس ادعای خبرگزاری فارس که نزدیک به سپاه پاسداران است: “وی از عوامل اصلی اغتشاشات دی ماه سال ۹۶ در کهریزسنگ نجف‌آباد بود که پس از چندین جلسه دادگاه به اتهام قتل سجاد شاه ‌سنایی به اعدام محکوم شد.”

مصطفی صالحی, در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۷, در شهرستان نجف آباد اصفهان توسط ماموران امنیتی به اتهام قتل سجاد شاه سنائی از عوامل سپاه پاسداران بازداشت و در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ اولین جلسه دادرسی بر پرونده وی در دادگاه کیفری اصفهان برگزار و پس از روندی پر ابهام در حالی که از لحظه بازداشت از حق در اختیار داشتن وکیل محروم شده بود توسط دادگاه به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتلقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمصطفی صالحینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانگزارش اعدام در زندانهای ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهاناعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه 1396اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶اعتراضات دی ۱۳۹۶اعتراضات دیماه ۱۳۹۶اعتراضات دیماه سال ۱۳۹۶اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶اعتراضات شهروندان در ایراناعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام مصطفی صالحیاعدام نقض حقوق بشراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ۱۳۹۶تجمعات اعتراضی دیماه ۱۳۹۶تظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات دی ماه 1396تظاهرات دی ماه 96تظاهرات دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات دی ماه سال 1396تظاهرات دی ماه سال۱۳۹۶تظاهرات دیماه ۱۳۹۶حقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراندی 1396دیماهزندان مرکزی اصفهانزندان دستجرد اصفهانزندان دستجرد در اصفهانسجاد شاه سناییسجاد شاه سنائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: