•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

ناهید فتحعلیان در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد

0
451

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، جلسه دادرسی به پرونده ناهید فتحعلیان، فرهنگی بازنشسته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، ناهید فتحعلیان، معلم بازنشسته، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تخریب اموال دولتی برگزار و این شهروند دفاعیات خود را از بابت اتهامات مذکور به دادگاه ارائه کرد. فتحعلیان، در تاریخ ۲۶ فروردین ماه سالجاری توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

براساس این گزارش، مصادیق اتهامات  تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تخریب اموال دولتی مرتبط با فعالیتهای ناهید فتحعلیان در جریان تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸ و همچنین انتشار و پخش تراکتهایی است که مصادیق این فعالیتهای ۳ اتهام مذکور بوده است. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران وزارت اطلاعات در  خارج از منزل شخصی خود بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تحمل بلاتکلیفی طولانی مدتی در سلول انفرادی ۳ نفره اواسط شهریور ماه سالجاری به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

سرکوب فعالان سیاسی و عقیدتی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هافعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتماهید فتحعلیان فرهنگیمحاکمهمحاکمه ناهید فتحعلیانمحاکمه در ایرانمحاکمه در دادگاهمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانناهید فتحعلیانناهید فتحعلیان معلمناهیدفتحعلیانابوالقاسم صلواتیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهراناتهام فعالیت تبلیغی علیه نظاماجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاعتراضات مدنیاعتراضات مدنی در ایراناعتراضات مدنی شهرونداناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشتبازداشت ناهید فتحعلیانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشتگاهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینشعبه 15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه دادگاه انقلابشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: