•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی یک فعال مذهبی اهل سنت در زاهدان

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، مولوی فضل الرحمن کوهی، فعال مذهبی اهل سنت در شهرستان سرباز علیرغم گذشت نزدیک به ۹ ماه از زمان بازداشت در وضعیت بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، مولوی فضل الرحمن کوهی, فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز و از منتقدان به سیاستهای غلط حکومتی در نوع برخورد با پیروان اهل سنت علیرغم گذشت نزدیک به ۹ ماه از زمان بازداشت بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان بسر می برد. این فعال شهروند اهل سنت از تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸ در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد. 

براساس این گزارش، کمپین فعالین بلوچ اعلام کرد: “طلاب دارالعلوم حقانیه ایرانشهر در نامه ای سرگشاده به فرمانده کل سپاه سیستان و بلوچستان خواستار آزادی مولوی فضل الرحمن کوهی شدند.”

همچنین یک منبع مطلع در مورد وضعیت این شهروند اهل سنت به وبسایت کلمه اعلام کرد: “سرهنگ کرمی روز سه شنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ به حوزه علمیه حقانیه آمده و در جمع طلاب و علما سخنرانی کرده است.”

این منبع مطلع افزوده است: “طلاب مدرسه با نوشتن نامه ای و تاکید بر بی گناهی مولوی فضل الرحمن کوهی خواهان آزادی این روحانی برجسته اهل سنت شده و افزوده اند که آزادی مولانا کوهی خواسته همه علما و طلاب بلوچستان است.”

همچنین هفته گذشته حافظ عبدالله ملازهی، مدیر منبع العلوم کوه ون و مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی انوارالحرمین پشامگ و مولوی واحد بخش بلوچی مدیر داخلی مدرسه دینی صدیقیه سگار برای چندمین بار متوالی خواستار آزادی مولانا فضل الرحمن کوهی شدند.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال مذهبی اهل سنت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در مشهد را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد جهت بازجوئی و تحقیقات بازداشت شد. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در جریان این اعتراضات ماموران به سمتشان آتش گشودند که بنابر گزارشها دستکم ۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شده و تعدادی بازداشت شدند. 

در ادامه اعتراضات به بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

بازداشت و بلاتکلیفی و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااهل تسنناهل سنتاهل سنت ایراناهل تسنن در ایرانفعال مذهبیبازداشت و بیخبرینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل سنتبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایراناهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتاهل سنت ایرانشهرسرکوب شهروندان اهل سنتااهل سنت ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانپیروان اهل سنت در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتفعال مذهبی اهل سنتسرکوب اهل تسنننمازخانه شهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانفعالان مذهبی اهل سنتفعالان مذهبی اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهداننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانفعال مذهبی اهل تسنننقض حقوق شهروندی اهل سنت ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتشهروندان اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسننشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمولوی فضل الرحمن کوهیشهروندان اهل تسنن در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانبازداشت و شهروندان اهل تسنناقلیت اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان اهل سنت در ایراناقلیت اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانفعال مذهبی سنینقض حقوق شهروندان اهل سنتنقض حقوق شهروندان اهل تسننفعال مذهبی اهل سنت در زاهدانفعال مذهبی سنی مذهبپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیمولوی نقشبندی فعال مذهبی اهل سنتشهروندان اهل سنت ایرانبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانابراهیم حبشی فعال مذهبی اهل تسنناقلیت اهل سنت ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: