•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

نجف مهدی پور, روزنامه نگار و فعال رسانه ای از زندان آزاد شد

0
768

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, نجف مهدی پور, فعال رسانه ای و روزنامه نگار محبوس در زندان مرکزی دره شهر واقع در استان ایلام آزاد شد. این زندانی سیاسی در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, نجف مهدی پور, صاحب امتیاز و مدیر مسئول ۲ هفته‌نامه تعلیق شده “باختر زمین”  و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ایلام پس از سپری کردن ۱۰ ماه از مجموع محکومیت حبس ۱ ساله خود از این زندان آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ این فعال رسانه ای و روزنامه نگار در تاریخ ۹ شهریور ماه سالجاری در حالی که ۳ ماه از حبس خود را سپری کرده بود از زندان دره شهر به زندان مرکزی ایلام منتقل شده بود. 

نجف مهدی پور, روزنامه نگار اهل دره شهر واقع در استان ایلام از تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸, پس از ابلاغ اجرای حکم حبس ۱ ساله وی بازداشت و به زندان مرکزی ایلام منتقل شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, دریافت ابلاغیه و احضار نجف مهدی پور, فعال رسانه ای و روزنامه نگار را به شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام را اطلاع رسانی کرده بود. 

نجف مهدی پور, روزنامه نگار و مدیرمسئول نشریه  تعلیق شده “باختر زمین” پیش تر در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ در دادگاه بدوی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ایلام از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام”, حمایت از استقلال اقلیم کردستان عراق و انتقاد از سیاست های خارجی جمهوری اسلامی مجموعاً به تحمل ۱سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

با ارجاع پرونده و تعیین شعبه جهت تجدیدنظرخواهی پرونده این روزنامه نگار ساکن دره شهر از توابع استان ایلام به شعبه ۵ دادگاه تجدیدنظر استان ایلام ارجاع و جلسه دادرسی بر پرونده نجف مهدی پور در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

 نجف مهدی پور در تاریخ ۵ مردادماه ۱۳۹۸, به مرخصی ۵ روزه اعزام شده بود که پس از تمدید ۵ روز دیگر و با توجه به اتمام دوران آن و عدم تمدید مجدد مرخصی به زندان بازگشت. 

این فعال رسانه ای و سیاسی در حالی به تحمل حبس تعزیری از سوی دادگاه  بدوی و تجدیدنظر محکوم شده بود که در طی روند دادرسی بر پرونده, مهلت کافی برای ارائه دفاعیات به مهدی پور داده نشده و دو قاضی مسئول رسیدگی به پرونده، وی را با الفاظی تحقیرآمیز مورد خطاب قرار داده بودند. 

لازم به ذکر است, از جمله دلایل تعطیلی نشریه “باختر زمین”, انتشار مقالات انتقادی بسیاری بوده که در این رسانه از سران جمهوری اسلامی در رابطه با نقض حقوق بشر و سیاستهای خارجی نظام منتشر شده بود و وزارت فرهنگ و ارشاد بیش از ۳ سال است که باعث تعطیلی هفته‌نامه باختر زمین که نجف مهدی پور صاحب امتیاز آن بود شده است. 

این منتقد و فعال رسانه ای ظرف سالهای اخیر و به ویژه در جریان اعتراضات سال ۱۳۹۶ مقالات انتقاد آمیز فراوانی را منتشر کرده بود که طی این سالیان از جانب نهادهای امنیتی و قضائی بازداشت و مورد بازجوئی های متعددی هم قرار گرفته بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: