•                  
پنج شنبه , ۱۹ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 9

اعزام رسول چلداوی, زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز به مرخصی استعلاجی

0
233

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, رسول چلداوی, از اهالی کوی علوی واقع در شهر اهواز مرکز استان خوزستان, که اخیرا توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری اهواز از بابت ۱ پرونده در ۲ بخش در مجموع به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده با تودیع قرار وثیقه به مرخصی استعلاجی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, رسول چلداوی, شهروند ساکن کوی علوی اهواز واقع در استان خوزستان با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان از زندان شیبان اهواز به مرخصی استعلاجی اعزام شد. این شهروند پیش از این در محله بدوی توسط ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش: “رسول چلداوى, فرزند جابر, اهل كوى علوی « حی الثوره » شهر اهواز؛ امروز سه شنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۸, با تودیع وثيقه ۲۰ ميليارد ريالى جهت معالجه بیماری از نواحی؛ چشم, فتق روده و همچنین وجود پلاتین خود دارد به مرخصی استعلاجی اعزام شد”. 

آزادی رسول چلداوی, از بازداشت با تودیع قرار وثیقه از زندان شیبان اهواز در حالی صورت گرفته این شهروند پیش از این و اوایل دی ماه ۱۳۹۸, از بابت ۱ پرونده در ۲ بخش که بخش اول آن توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام به جرم علیه امنیت کشور”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید ۲ ساله به زندان همدان محکوم شد. 

همچنین در بخش دوم از همین پرونده رسول چلداوی, توسط  شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اهواز از بابت اتهام “پرتاب سنگ به سمت ماموران انتظامی”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به ذکر است پس از ابلاغ این ۲ حکم به رسول چلداوی و ارجاع پرونده به وی دادگاه تجدید نظر در صورت تائید این احکام توسط دادگاه تجدید نظر استان خوزستان و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای وی اجرائی خواهد شد.  

وی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, از زندانی شیبان اهواز به زندان همدان منتقل شد اما بدلیل عدم پذیرش وی در آن زندان مجددا به زندان شیبان بازگردانده شد. 

رسول چلداوی, متولد سال ۱۳۶۹, از اهالی محله کوی علوی اهواز می باشد که در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷و در حدود ۳۶ روز پس حمله مسلحانه به رژه نیروهای نظامی در شهریور ماه همان سال در اهواز توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: