•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

دادگاه تجدیدنظر: نجف مهدی پور, روزنامه نگار و فعال رسانه ای محاکمه شد

0
651

روز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ نجف مهدی پور، روزنامه نگار و فعال رسانه ای اهل ایلام توسط شعبه ۵ دادگاه تجدیدنظر این شهرستان محاکمه شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، نجف مهدی پور, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و صاحب‌ امتیاز و مدیر مسئول دوهفته‌ نامه‌ تعلیق‌شده‌ بنامهای “:باخترزمین” اهل ایلام  روز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، در خصوص رسیدگی به رای صادره توسط دادگاه انقلاب ایلام علیه وی مبنی بر محکومیت یکسال حبس تعزیری از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام”، در شعبه‌ ۵ دادگاه تجدیدنظر این شهرستان حضور یافت و آخرین دفاعیاتش را ارائه داد.

بر اساس این گزارش، یک منبع نزدیک به آقای مهدی‌پور گفته است: “در دادگاه، مهلت کافی برای ارائه‌ی دفاعیات به آقای مهدی‌پور داده نشده و دو قاضی مسئول رسیدگی به پرونده، وی را با الفاظی تحقیرآمیز مورد خطاب قرار داده‌اند”.

نجف مهدی‌پور، روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷، به دادگاه انقلاب ایلام احضار و حکم یک سال حبس تعزیری از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به وی ابلاغ شده بود.

پیشتر نیز انتشار مقالات انتقادی، تعطیلی دوهفته‌نامه‌ی باخترزمین را در پی داشت که آقای مهدی‌پور صاحب‌امتیاز آن بود.

نجف مهدی‌پور کارشناس ارشد علوم سیاسی و کاندیدای دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی بود که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان رد شد.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: