•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

نامه جمعی از زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان به رئیس قوه قضائیه

0
513

زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان با نگارش نامه ای به ابراهیم رئیسی که اخیرا به بعنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شده است نسبت به عدم اعتماد آنها به آنچه که وعدهای بی عمل مسئولان قضائی در طی این سالها بوده اعلام کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، جمع کثیری از زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان که سالهاست از سوی مسئولان قضائی فقط وعده شنیده اند و در عمل هیچگونه تغییری در روند قضائی پرونده آنها که از جمله موارد اشاره شده در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد ندیده اند خطاب به ابراهیم رئیسی که جایگزین صادق آملی لاریجانی بعنوان رئیس قوه قضائیه شده است خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان بلاتکلیف در این زندان شدند. این افراد در نامه فوق به اسامی افرادی اشاره کرده اند که سالهاست بصورت بلاتکلیف در زندان مرکزی زاهدان بسر میبرند. آنها در نامه خود دلیل این اطاله دادرسی را ناکارآمدی اداری و عدم اهتمام قضات در رسیدگی به پرونده‌ها می‌دانند.

در ادامه متن نامه زندانیان محبوس در زندان زاهدان که جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته در ادامه می آید

سلام ما زندانیان مظلوم از پشت میله‌های سرد زندان را پذیرا باشید

بابت سخنرانی گرم آقای سید ابراهیم رئیسی در روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ رو به دوربین و رسانه‌ها، باید به وی گفت که حرف آسان و عمل سخت است. در میان حرف‌هایتان به طولانی بودن رسیدگی به پرونده‌ها اشاره شد؛ متاسفانه حرفتان نمک به زخم ما زندانیان پاشیدید و آمار بالای بلاتکلیفی‌ها ذهن ما را فورا به خود مشغول کرد. در همان سال‌های اولیه آقای لاریجانی رییس سابق قوه قضاییه هم به همین شیوه شعارهای زیادی دادند و دل بسیاری از زندانی‌ها مثل امروز شاد شد. اما آقای رئیسی باید بدانید ملتی که تاریخ نخواند محکوم به تکرار اشتباه است.

بگذارید از زندانی‌هایی صحبت کنیم که در زندان مرکزی زاهدان بالای حداقل سه سال در بلاتکلیفی محض به سر می‌برند و هیچگونه رسیدگی به پرونده آنها نمی‌شود. در کمال تعجب هربار که به دادگاه می‌روند، یا قاضی در مرخصی بسر می‌برد، یا به دلایل نامعلوم دادگاه به جلسات بعدی موکول می‌شود و یا قضات بین شعبات جابه‌جا می‌شوند. این مسئله در چند سال اخیر به امری معمول در زندان زاهدان در مرکز استان سیستان و بلوچستان بدل شده است و هر قاضی جدید، می‌گوید باید پرونده را از ابتدا مطالعه کنم، من در جریان پرونده نیستم و بهانه‌هایی از این قبیل. مطالعه پرونده و آشنایی قاضی جدید با پرونده خود یک سال به طول می‌انجامد و سپس ۷ الی ۹ ماه جهت رسیدگی به پرونده طول می‌کشد. در همین حال بسیار محتمل است که ناگهان همین قاضی نیز جابه‌جا شده و این دور باطل باز تکرار شود. در این میان متهم برای چندین سال سرگردان است.

قبل از هر چیز در نظر بگیرید شعبه‌های ۱۰۱ و ۱۰۲ کیفری دادگاه انقلاب زاهدان مهمترین و بیشترین پرونده‌ها را در دستور کار خود دارند و حتی به اعتراف یکی از قاضی‌های شعبه ۱۰۱ وی هر سال به ۵۰۰ پرونده رسیدگی می‌کند.

در ادامه به تعدادی از زندانیان که به عناوین مختلف در بلاتکلیفی به سر می‌برند، اشاره می‌کنیم:

زندانی فرهاد اربابی ۲۵ ساله، به مدت ۵ سال است که به اتهام قتل در زندان به سر می‌برد و پرونده وی طی این ۵ سال هر بار در شعبات مختلف دست به دست می‌شود.

عثمان گرداله ۲۷ ساله که از حدود ۶ است به اتهام قتل بلاتکلیف به سر می برد. جالب این است که وی تبرئه شده، اما هنوز در زندان است. مجتبی کلنگی ۲۶ ساله هم بعد از حدود ۶ سال با بلاتکلیفی زندانی است.

مولوی عبدالرحیم کوهی و مولوی امین الله بلوچی نزدیک به ۴ سال است به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

زندانیان اصغر سنچولی، هاشم سنچولی، اسماعیل سنچولی، محمد کیخواه، آرش پورینه، نعمت براهی، امید ایثاری همگی با هم به اتهام محاربه و سرقت مسلحانه نزدیک به ۵ و نیم سال است بلاتکلیف هستند و طبق معمول قاضی مرخصی است و یا پرونده شان در شعبات مختلف جابجا می‌شود.

هشت نفر از اهالی روستای نصیرآباد شهرستان سرباز به نامهای ابوبکر بهرام زهی، نجیب الرحمان رییسی، مصیب وطن خواه، امین بلوچ زهی، ابوبکر ملازهی، ادریس بلیده، بشیر بلیده و محمد عامر زهی و چهار نفر دیگر که ۳ ماه پس از دستگیری آزاد شدند. این هشت نفر به مدت ۴ و نیم سال حتی با تعیین وثیقه ۵ میلیاردی هنوز هم در وضعیت بلاتکلیف هستند، هر بار جلسه دادگاه به بعد موکول شده و هیچ قاضی ای به آنها حکم نمی‌دهد. در واقع چون هیچ مدرکی دال بر گناه کاری آنها وجود ندارد.

ابوبکر رستمی، سجاد بلوچ و بنده چاکرزهی بعد از آنکه حکم اعدام آنها در دیوان عالی کشور شکسته شد، نزدیک به ۴ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان محبوس هستند.

زندانی نورالدین کاشانی به اتهام معاونت در قتل و اقدام علیه امنیت ملی نزدیک ۶ سال است در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برد و هیچگونه مدرکی دال بر گناه کاری وی وجود ندارد. فاصله هر جلسه دادگاه وی یک سال طول کشیده و هر بار نیز یا قاضی عوض شده و یا پرونده به شعبه دیگری ارجاع شده است. اینطور است که ۵ و نیم سال در بلاتکلیفی بسر می‌برد. خیلی از زندانیان دیگر هستند که هیچ کس فریاد آنان را نمی‌شنود تا به مشکلاتشان رسیدگی کنند و یا دست کم از بلاتکلیفی رهایشان کند.

برای همین است که ما از زندان مرکزی زاهدان از شما مدافعان زندانیان مظلوم می‌خواهیم که صدای ما را به گوش امثال رئیسی‌ها و لاریجانی‌ها برسانید تا از شعار به شعور برگردند.

از طرف جمعی از زندانیان زندان مرکزی زاهدان 

اردیبهشت ۱۳۹۸

محسن قنبر زهی، عبدالحمید میر بلوچ زهی، محسن قنبر زهی، عابد بمپوری، الیاس قلندر زهی، عبدالباسط دهانی، عبدالحمید کیازهی، حسن دهواری، عبدالصمد عود، عبدالله قنبر زهی، علم قنبر زهی، ابوبکر رستمی، داوود عزیزی، سجاد بلوچ، دنزو چاکر زهی، بشیر احمد حسین زهی، محمدعلی آذر، محمد عزیزی، علی بمپوری، محمود کلکلی، امید ایمانی, حمزه ریگی، نورالدین کاشانی،

پیرامون ممنوعیت بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت و برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه, در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ این سند معتبر بین المللی که ایران از امضا کنندگان آن است نیز به صراحت بر آن تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین حقوقی و کیفری در خل ایران محسوب میشود نیز بر اطلاع یافتن متهم در اولین فرصت ممکن از اتهامات منتسبه و مهیا کردن امکانات دفاعی برای وی از سوی دادگاه« حق انتخاب و در اختیار داشتن وکیل دلخواه » در آن مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۷ قانون آئین دادرسی کیفری به طور کل رعایت حقوق شهروندی مقرر در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است. اما از آنجائی که نظام قضائی و دادگاههای کیفری و انقلاب در ایران با استناد و تمرکز و راهنمائی ارگانهای امنیتی مبادرت به صدور رای و بررسی پرونده متهمان امنیتی و سیاسی می کنند لذا این مورد باعث بروز مشکلات عدیده ای برای افراد محبوس و دربند در زندانهای ایران شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: