•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

احضار ناصر اشجاری ماهری, فعال مدنی به دادسرای امنیت تهران / سند

0
161

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران با صدور و ابلاغ احضاریه ای ناصر اشجاری, فعال مدنی ساکن تهران جهت حضور در جلسه بازپرسی در پرونده ای جدید فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, ناصر اشجاری, فعال مدنی ساکن تهران با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست صمد هادی پور, بازپرس شعبه مذکور برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام در پرونده ای جدید فراخوانده شد. این فعال مدنی اخیراً با اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی”, محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “دیروز ابلاغیه ای از سوی شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ اوین برای ناصر اشجاری, فعال مدنی ارسال شد و اتهام وی را توهین به پیامبر مسلمانان عنوان شده و این درحالی بود که در پرونده قبل ناصر اشجاری از همین اتهام تبرئه شده بود چرا که در پرونده اول به دلیل ارسال تصویر کاریکاتوری بود که فردی برای ناصر اشجاری ارسال کرده بود”. 

ناصر اشجاری ماهری, در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و دفاعیات خود را از بابت اتهامات “اهانت به پیامبر اسلام”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی”, محاکمه شده بود. در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  پس از تبرئه از اتهام توهین به پیامبر مسلمانان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی”, مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به ذکر است, ناصر اشجاری ماهری, در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۵, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل کامپیوتر و گوشی تلفن همراه به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۵, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

ناصر اشجاری ماهری از دوستان نزدیک به آرش صادقی و گلرخ ایرایی بود و در دیدار و دلجویی از خانواده جانباختگان وقایع ۱۳۸۸ نقش بسیار فعالی داشت.

مجموعه دلایل احضار و سرکوب فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد در  برخورداری از آن تاکید شده است نیز می باشد.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: