•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

ناصر خلوصی، فعال ملی مدنی به تحمل حبس و جریمه نقدی محکوم شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی داوود حملبر و شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز به ریاست محمدعلی پیری با صدور ۲ دادنامه جداگانه  ناصر خلوصی، فعال ملی مدنی را به تحمل حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ناصر خلوصی، فعال ملی مدنی ساکن تبریز در بخش اول پرونده قضائی خود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی داوود حملبر به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی در بخش دوم از همین پرونده توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز به ریاست قاضی محمدعلی پیری به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز ناصر خلوصی با استناد به ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی به اتهام فعالیت در فضای مجازی و ارتباط گیری با مخالفان نظام جمهوری اسلامی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی همچنین از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم تبرئه شد. 

همچنین در بخش دوم از همین پرونده هم ناصر خلوصی با اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی، توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز به ریاست قاضی محمدعلی پیری محاکمه و به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. 

این فعال ملی مدنی، در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹, با دریافت ۲ ابلاغیه کتبی برای حضور در جلسات دادرسی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز و همچنین شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ این شهر به تاریخ رسیدگی ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹ فراخوانده شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تحمل بلاتکلیفی چندی بعد با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

ناصر خلوصی, پیشتر نیز در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۵، هنگام  مسافرت از تبریز به ارومیه توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی, بازپرسی و تفهیم اتهام در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۵، با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی در حالی که ۲۳ روز بازجوئی های فشرده را تحمل کرده بود بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده ناصر خلوصی در تیر ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به قصد بر هم زدن امنیت ملی بررسی و این فعال ملی مدنی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال و از با اتهام اقدام علیه امنیت ملی هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی در حالی بررسی و عیناً تائید شد که ناصر خلوصی از روند بررسی پرونده اش در دادگاه تجدیدنظر و حکم صادره کاملاً بی اطلاع بود. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۵ سال از مجموع ۶ سال حبس تعزیری برای اجرا قطعی شد. 

ناصر خلوصی, در آبان ماه سال۱۳۹۶، برای سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. اجرایی شدن حکم صادره توسط دادگاه بدوی از سوی دادگاه تجدید نظر در حالی صورت گرفت که ناصر خلوصی, از قطعی شدن حکم صادره در مرحله بدوی بی اطلاع بود و هیچگاه ابلاغیه ای دریافت نکرده بود.

نهایتاً این فعال ملی مدنی, پس از تحمل حدود ۴ ماه حبس تعزیری، در تاریخ ٢٦ بهمن ماه ۱۳۹۶، از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. مشخص نیست با توجه به محکومیت این فعال ملی مدنی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری آزادی وی پس از تحمل ۴ ماه حبس تعزیری چگونه و از طریق چه ماده قانونی صورت گرفته بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ملی مدنی ناصر خلوصیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان مالی مدنی تبریزفعالان مدنیفعالان آذری در ایرانفعالان آذربایجانیفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری نقدهفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری ارومیهفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذری در شهرستان نقدهفعالان ترک آذربایجانیقاضی داوود حملبرقاضی داود حملبرمحاکمه ناصر خلوصیناصر خلوصیناصر خلوصی فعال ترکناصر خلوصی فعال ترک آذریناصرخلوصیناصرخلوصی فعال ملی مدنیناصرخلوصی فعال آذربایجانناصرخلوصی فعال ترکناصرخلوصی فعال ترک آذریناصرخلوصی فعال ترک آذربایجانناصرخلوصی فعال ترک آذربایجانیناصرخلوصی فعال ترک اذربایجانبازداشت فعالان ترک آذریبازداشت فعالان ترک آذری در ایرانبازداشت ناصر خلوصیبازداشت ناصرخلوصیحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری رضوانه احمد خانبیگیحبس تعزیری زندانیان سیاسیداوود حملبرداوودحملبرداودحملبردادگاه انقلابدادگاه انقلاب تبریزدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزهرا محمدی صدور حکم حبس تعزیریسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان ترک زبان در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 1 دادگاه انقلاب تبریزشعبه 112 دادگاه کیفری 2شعبه یک دادگاه انقلابشعبه یک دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۱دادگاه انقلاب تبریزشعبه دادگاه انقلابشعبه1 دادگاه انقلاب تبریزشعبه112 دادگاه کیفری 2شعبه1دادگاه انقلاب تبریزشعبه۱ دادگاه انقلاب تبریزشعبه۱دادگاه انقلاب تبریزصدور احکام حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم جریمه نقدیصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شلاقصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: