•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

ضرب و شتم ندا ناجی, از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در زندان قرچک ورامین

0
1829

روز جاری, ندا ناجی, از شهروندان بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در تهران و در مقابل ساختمان مجلس که در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک بسر میبرد طی روز گذشته و امروز ۲ مرحله از سوی زندانیان جرائم عادی تحت ضرب و شتم قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸, ندا ناجی, که در جریان تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود و در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک ورامین بسر میبرد ظرف مدت ۲۴ ساعت گذشته ۲ مرحله از سوی زندانیان غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از انتقال به بهداری زندان قرچک برای مدتی با تاربینی مواجه شده بود. ندا ناجی در حا حاضر در زندان قرچک, علیرغم اتمام قرار بازداشت دوم کماکان بصورت بلاتکلیف و غیرقانونی نگهداری شده است. 

براساس این گزارش؛ جمال عاملی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت؛ ندا ناجی, روز گذشته از سوی زندانیان جرائم غیرسیاسی و  امروز هم از سوی پرسنل زندان قرچک مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. پس از انتقال این زندانی به بهداری علیرغم گذشت چندین ساعت کماکان با تاربینی مواجه شد و دلیل این مشکل بخاطر ضربه ای بوده که پرسنل زندان قرچک به سر ندا ناجی زدند. جان “ندا ناجی” و “عاطفه رنگریز” در خطر است. 

ندا ناجی, فعال مدنی در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از سوی وزارت اطلاعات از بند ۲۰۹ زندان اوین به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری درجریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود در پی یورش نیروهای امنیتی به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان مدنی و کارگری بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران و سپس به جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین تحت نظارت وزارت اطلاعات منتقل شد و بمدت ۴۶ روز در آنجا بسر برد. 

 ندا ناجی, چندی پیش با پایان قرار بازداشت ۱۲ روزه  پس از حضور در شعبه بازپرسی مجددا با تمدید قرار بازداشت برای مدت ۱ ماه دیگر روبرو شد. 

تداوم بازداشت ندا ناجی علیرغم اتمام دوران ۳۰ روزه قرار بازداشت دوم وی در حالی است که در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۸, خانواده و نزدیکان ندا ناجی به جهت پیگری وضعیت حقوقی پرونده این فعال مدنی به دادسرای امنیت تهران «دادسرای مقدس» مراجعه کرده بودند اما از ورود آنها به دادسرای امنیت ممانعت بعمل آمده بود. 

از مجموع بیش از ۴۰ فعال کارگری و مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی روز کارگر در مقابل ساختمان مجلس کماکان از آنها بنامهای؛ مرضیه امیری(روزنامه نگار روزنامه شرق) ، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان  تحت بازداشت بسر میبرند. 

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.