•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

نیما صفار؛ تائید حکم ۸ ماه حبس تعزیری توسط دادگاه تجدیدنظر

0
469

حقوق بشر در ایران – شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان, با صدور حکمی “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان را از بابت اتهامات امنیتی به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم پیش از این توسط دادگاه بدوی صادره شده بود و در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان که پیش از این از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در دادگاه بدوی به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان رسید. جلسه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان برگزار شده بود. 

براساس حکم صادره در دادنامه توسط شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان, نیما صفار از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به ذکر است, “نیما صفار”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود این مطالب را اطلاع رسانی کرده است. 

جلسه رسیدگی به اتهامات “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی, ساکن گرگان پیش از این و در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” که استناد مراجع امنیتی و قضائی محتویات مطالب و پستهای منتشره در اکانت منتسب به وی در فضای مجازی بوده است. 

این نویسنده گرگانی در دوران دادرسی پرونده خود وکیل نداشته و پس از صدور این حکم درخواست تجدیدنظر کرده است.

لازم به ذکر است آقای صفار در شهریورماه سال گذشته نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان گرگان شده بود و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.

سرکوب فعالان فضای مجازی و رسانه ای در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه ومحفوظ نگه داشته شدن حق متهم در دسترسی به وکیل از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: