•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

پریسا رفیعی، زندانی سیاسی محاکمه شد

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قضائی پریسا رفیعی، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۰ صبح امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، پریسا رفیعی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوئی محبوس در بند زنان زندان اوین، در دومین پرونده قضائی خود با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه شد. این زندانی سیاسی در حال حاضر دوران حبس تعزیری۱ ساله خود از بابت دیگر پرونده قضائی اش را سپری می کند. 

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی به حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “امروز جلسه دادگاه پریسا رفیعی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد و آقای مصطفی نیلی، لایحه دفاعیه خود را به قاضی دادگاه ارائه کرد. همچنین پریسا رفیعی هم صحبتهای خود را هم بصورت شفاهی و هم بصورت کتبی به ایمان افشاری ارائه کردند. با توجه به اعلام قاضی افشاری طی روزهای آتی حکم صادر خواهد شد.”

پریسا رفیعی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از انتقال به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پس از قرائت کیفرخواست صادره توسط بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین از سوی ایمان افشاری با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است، جلسه اول بازپرسی پریسا رفیعی، در تاریخ ۲۹ مرداد ماه و دومین جلسه بازپرسی هم در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرس حاج مرادی، برگزار شده بود. 

 در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, شعبه دیوان عالی کشور, حکم صادره توسط دادگاه بدوی و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بر علیه پریسا رفیعی را عینا تائید و این فعال دانشجوئی از تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹,  برای تحمل حبس تعزیری به زندان اوین مراجعه کرد. 

پریسا رفیعی, فعال صنفی و دانشجوی دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران, در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست احمد زرگر با اتهامات با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق, ۲ سال ممنوع الخروجی و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها محکوم شده بود. 

 در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, زمانی که این فعال دانشجوئی در محل شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برای برگزاری جلسه دادرسی حاضر شده بود مطلع شد که جلسه دادرسی با توجه به استیذان رئیس قوه قضائیه در ارتباط با پرونده های امنیتی در مرحله تجدیدنظر خواهی برگزار نخواهد شد و حکم قطعی پس از ۲ هفته به متهمان ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ پریسا رفیعی, عصر روز ۶ اسفندماه ۱۳۹۶ در مقابل درب قدس دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده این فعال دانشجوئی در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ با قید وثیقه از از زندان اوین آزاد شده بود . 

با آغاز روند دادرسی, پریسا رفیعی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت، ماشالله احمد زاده، با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال صنفی دانشجویان در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، با انتشار نامه ای سرگشاده اعلام کرده بود:“بازجوی پرونده با تایید و همراهی بازپرس پرونده به صورت کاملا غیرقانونی مرا برای انجام تست بکارت به پزشک قانونی واقع در خیابان بهشت اعزام کردند که با مقاومت قاطعانه‌ام علیرغم تهدیدها و فشارهای فراوان موفق به انجام آن نشدند. همچنین درخواست مصرانه من مبنی بر طرح شکایت از چنین روند غیرقانونی را نپذیرفته و مسکوت گذاشتند”.

پریسا رفیعی و بسیاری از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویان در حالی به تحمل حبس و شلاق و محرومیت از حقوق شهروندی محکوم می شوند که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دوران مبارزات انتخاباتی اش ادعا کرده بود دانشگاه را به جای امنیتی کردن، برای استاد و دانشجو امن کند، روحانی در مراسم معرفی وزیر آموزش و پرورش جدیدش به مجلس در تاریخ ۷  آبان ماه ۱۳۹۶ نیز دوباره بر دانشگاه امن به جای دانشگاه امنیتی تاکید کرد و  ادعا کرده بود:‌ هر چه در انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ درباره محیط دانشگاه‌ها، امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و برای استاد مطرح شد، همچنان بنده بعنوان رئیس جمهور و دولت ۱۲ به عهد خود وفادار خواهیم بود بود. من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد!

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶, تعداد پرشماری از شهروندان در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجوئی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود ۵ هزار نفر از جمله حداقل ۱۰۰ دانشجو نیز بازداشت شده بودند. 

برچسب هافعال دانشجویی پریسا رفیعیفعال دانشجویی پریسارفیعیفعال دانشجوئی پریسا رفیعیفعال صنفی دانشجویانمحکومیت به حبس تعزیریمحاکمهمحاکمه پریسا رفیعیمحاکمه پریسارفیعیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمصطفی نیلینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی دانشجویاننقض حقوق شهروندی در ایرانپریسا رفیعیپریسا رفیعی فعال دانشجوییپریسا رفیعی فعال دانشجوئیپریسا رفیعی فعال صنفی دانشجویانپریسا رفیعی فعال صنفی دانشجوئیپریسارفیعیپریسارفیعی زندانی سیاسیآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیریبند زنانبند زنان در زندان اوینبازداشت پریسا رفیعیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت دانشجویان در ایرانتفهیم اتهام پریسا رفیعیتجمعات اعتراضی دانشجویانتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایرانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدانشجوی دانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایراندانشجویان در دانشگاه تهراندانشجویان ستاره داردادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوبء دانشجویان در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدر حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: