•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

محکومیت پریسا سیفی, فعال فرهنگی به تحمل حبس تعزیری

0
699

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, دادگاه انقلاب سنندج با صدور دادنامه ای بر علیه  پریسا سیفی، فعال فرهنگی اهل شهرستان کامیاران که پیش از این توسط این مرجع قضائی مورد محاکمه قرار گرفته بود  وی را در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, پریسا سیفی، فعال فرهنگی ساکن شهرستان کامیاران که پیش از این توسط دادگاه انقلاب سنندج مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند ساکن سنندج در آبان ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت در تاریخ ۴ اسفند ماه بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

براساس این گزارش, اتهام منتسب شده به پریسا سیفی, “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون” ذکر شده است. این فعال فرهنگی پس از اطلاع از صدور این حکم نسبت به آن اعتراض کرده است. 

لازم به ذکر است, پریسا سیفی, در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اطلاعات سپاه در سنندج بازداشت و جهت بازجوئی به بند کانون اصلاح و تربیت در زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و در طی روز به بازداشتگاه شهرام فر متعلق یه این ارگان امنیتی در خارج از زندان مرکزی سنندج منتقل می شد و شبها به بند زنان واقع در کانون اصلاح تربیت زندان مرکزی سنندج بازگردانده می شد. این فعال فرهنگی در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۸، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

این فعال فرهنگی, اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان که از تاریخ ۲۱ آبان ماه سالجاری پس از بازداشت از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و طی مراحل بازجوئی در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی در بند کانون اصلاح تربیت زندان مرکزی سنندج از تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, در اعتصاب غذای اعتراضی بسر بده بود. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, یک منبع نزدیک به پریسا سیفی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر اعتصاب غذای وی پیرامون روند بازداشت و بازجوئی از این فعال فرهنگی گفته بود: “پس از بازداشت پریسا سیفی در آبان ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه و انتقال وی به بازداشتگاه شهرام فر جهت بازجوئی پس از آن پرونده وی به دادگاه انقلاب سنندج ارجاع شده اما به دلایل نامعلوم بازپرس و مسئولان قضائی از تبدیل قرار بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت این فعال فرهنگی ممانعت می کنند”. 

این منبع مطلع همچنین گفته بود: “با توجه به اینکه پریسا سیفی, از بازداشتگاه شهرام فر اطلاعات سپاه سنندج به بند کانون اصلاح و تربیت منتقل شده بازجوئی وی به اتمام رسیده یا باید جلسه محاکمه تشکیل شود یا قرار از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت تبدیل شود و با توجه به تداوم بازداشت وی از تاریخ ۱۹ بهمن ماه اعلام اعتصاب غذا کرده”. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه و حق دسترسی به وکیل از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: