•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

پروین محمدی; تداوم بازداشت و صدور قرار منع تعقیب در پرونده اول

0
613

امروز چهارشنبه ۱۱اردیبهشت ۱۳۹۸, پروین محمدی, فعال کارگری که از تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ بدنبال تجمع اعتراضی در پارک جهان نمای کرج بازداشت و علیرغم صدور قرار کفالت با توجه به ممانعت ارگانهای امنیتی در بازداشت بسر میبرد از بابت پرونده پیشین خود  با توجه به  قرار منع تعقیب صادره از اتهامات مطرح شده در پرونده مربوط به بازداشت بهمن ماه سال گذشته خود رهائی پیدا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران  به نقل از ایلنا، امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، محمد علی جداری فروغی, وکیل مدافع  پروین محمدی خبر از صدور قرار منع تعقیب شعبه ۷ دادسرای عمومی انقلاب فردیس با توجه تشخیص فعالیتهای خانم محمدی که در راستای فعالیتهای صنفی و کارگری بوده برای این فعال کارگری از اتهامات مطروحه در پرونده پیشین وی داد. 

محمدعلی جداری فروغی اعلام کرد، قرار منع تعقیب صادر شده، در مورد اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” است.

این وکیل دادگستری ضمن ابراز خرسندی از صدور این قرار منع تعقیب برای پروین محمدی، ابراز امیدواری کرد که این فعال کارگری به موجب پرونده دیگری که در دادسرای کرج مورد رسیدگی است و روز جمعه در پارک جهان نمای کرج بازداشت شده، آزاد شود.

لازم به ذکر است که روز جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر در شهرهای مختلف کشور ۱۲ تن از فعالان کارگری که حقوق بشر در ایران اسامی ۱۰ نفر از آنها را احراز کرده بود بنامهای سعید ترابیان, هاله صفرزاده, علیرضا ثقفی، پروین محمدی، واله زمانی, بلال قزیانی, امیر عباسی, مصطفی شوکت، صفیار قربانی, فواد فتحی در پارک جهان‌نما، حد فاصل اتوبان تهران-کرج  از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به زندان رجائی شهر کرج  منتقل شده بودند. 

۹ تن از این افراد بازداشت شده بنامهای سعید ترابیان, مصطفی شوکت, امیر عباسی, بلال قزیانی, صفیار قربانی, فواد فتحی, به همراه دو نفر دیگر با هویت نا مشخص ساعتی پس از بازداشت آزاد شدند.

لازم به ذکر است که پروین محمدی پیش از این در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

این فعال کارگری در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷، با قرار بازداشت یک ماهه، به زندان کچویی کرج منتقل شده بود.

انتقال او به این زندان در حالی رخ داد که دادسرای فردیس کرج وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی که ساعت ۸ صبح برای آزادی وی آماده شده بود را نپذیرفته بود. پروین محمدی نهایتا روز دوشنبه ۱۳ اسفندماه ۹۷ با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: