•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

ارجاع پرونده جعفرعظیم زاده به دیوان عالی کشور جهت اعاده دادرسی

0
407

امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸,  محمدعلی جداری فروغی, وکیل مدافع جعفر عظیم زاده فعال کارگری محبوس در زندان اوین از ارجاع پرونده این فعال کارگری به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور و بررسی تقاضای اعاده دادرسی وی خبر داده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, به نقل از ایلنا, پرونده جعفرعظیم زاده, فعال کارگری جهت بررسی تقاضای اعاده دادرسی به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع شده است .

محمدعلی جداری فروغی، وکیل دادگستری بیان این مطلب گفت پیرو درخواست اعاده دادرسی در مورد پرونده جعفر عظیم زاده، همزمان با روز جهانی کارگر، پرونده وی به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع شد.

وی ابراز امیدواری کرد با رسیدگی عادلانه، موجبات توقف اجرای حکم شش سال حبس موکلش فراهم شود.

این وکیل دادگستری پیشتر با اعلام لزوم ارایه درخواست دادرسی مجدد در خصوص پرونده جعفر عظیم زاده گفته بود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.

جعفر عظیم زاده، در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شده بود. این فعال کارگری در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شده است.

جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، توسط شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی درخصوص این حکم خبر داده بود.

 این حکم پس از اعتراض از سوی وکیل این فعال کارگری در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، لغو شد.

همزمان با بازداشت جعفر عظیم زاده سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ آن را منتشر کرد بازداشت این فعال کارگری را محکوم کرده است. این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه تاکید بر این نکته تاکید کرد که جعفرعظیم زاده بعنوان یک فعال کارگری به‌خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل توسط نیروهای امنیتی بازدات شده و از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا نسبت به آزادی این فعال کارگری اقدام کنند.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: