•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 1

بازداشت پیمان فرهنگیان, شهروند ساکن بندر کیاشهر توسط نیروهای امنیتی

0
200

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پیمان فرهنگیان, فعال ادبی و کارگر ساکن بندر کیاشهر پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را توام با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, پیمان فرهنگیان, شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توام با ضرب و بازداشت شد. 

براساس این گزارش, بازداشت پیمان فرهنگیان توام با خشونت صورت گرفت و از مکان نگهداری و اتهامات منتسب شده به این فعال کارگری اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین گفته می شود خانواده وی به دادسرا و امکان قضائی و امنیتی مراجعه کردند اما پاسخ مشخصی به آنها داده نشد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: