•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

سمانه سعیدی پس از اتمام مرخصی به زندان‌ اوین بازگشت

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، سمانه(یلدا)سعیدی، پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس خود به زندان اوین بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، سمانه(یلدا)سعیدی، زندانی سیاسی، پس از اتمام مرخصی برای سپری کردن ادامه حبس تعزیری خود به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است.

لازم به ذکر است، سمانه(یلدا)سعیدی، در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۱۰ روزه برای انجام کارهای درمانی بیماری سندروم فیبرومیالژیا که از آن رنج می برد اعزام شده بود.‌

همچنین، در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، یک منبع مطلع در خصوص وضعیت سمانه(یلدا)سعیدی به حقوق بشر در ایران در خصوص محرومیت این‌ زندانی سیاسی از حق درمان و ممانعت مسئولان قضایی و امنیتی برای اعطای آزادی مشروط به وی اطلاع رسانی کرده بود.‌

سمانه سعیدی، در مردادماه ۱۳۹۹، توسط ماموران قرارگاه ثارالله  اطلاعات سپاه در تهران به اتهام فعالیت در فضای مجازی، بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف و طی مراحل بازجوئی در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین تفهیم اتهام شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، سمانه سعیدی، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به اتهام (اجتماع و تبانی و به قصد بر هم زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام(توهین به مقدسات در فضای مجازی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی اشد مجازات یعنی تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای سمانه سعیدی لازم به اجرا شد.

سرکوب فعالان فضای مجازی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.