•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

ملاجمشید حمیدی تحت نظارت قضایی باقی مانده دوران‌حبس را سپری کند

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱،‌ ملاجمشید حمیدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اشنویه با نصب پابند الکترونیکی آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، ملاجمشید حمیدی، اهل روستای شاهوانه و زندانی سیاسی محبوس در زندان اشنویه در استان آذربایجان غربی پس از نصب پابند الکترونیکی تحت نظارت قضایی باقی مانده دوران حبس خود را سپری خواهد کرد.

لازم به ذکر است، این شهروند اهل اشنویه در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شد و در آذر ماه ۱۳۹۹ به زندان‌اشنویه منتقل و در دی ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، پرونده ملاجمشید حمیدی توسط شعبه دادگاه انقلاب اشنویه مستقر در دادگاه کیفری این شهرستان به ریاسف قاضی رضایی، بررسی و به  اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شد. حکم حبس تعزیری وی پس از اعلام تسلیم به رأی به و کاهش یک چهار مجموع حبس به ۳سال و ۶ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

پس از قطعی شدن این حکم، ملاجمشیدحمیدی، در تاریخ ۲ اردیبهشت‌ ماه ۱۴۰۰، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و ابتدا به زندان نقده منتقل و پس از ۸ ماه از دوران به زندان اشنویه منتقل شد.

اعتراف گیری توام با تهدید و ارعاب مصداق بارز شکنجه و ناقض  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.