•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

شادی گیلک، زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۱مهر ماه ۱۴۰۱، شادی گیلک، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین بطور مشروط آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، شادی گیلک، فعال مدنی و زندانی سیاسی، محبوس در بند زنان زندان اوین پس از تحمل بخشی از حبس خود بطور مشروط آزاد شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود بود.

لازم به ذکر است، شادی گیلک، در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، زندان اوین به مرخصی اعزام و در تاریخ ۱۱ شهریور ماه برای تحمل ادامه حبس به زندان اوبن بازگشته بود.

شادی گیلک، در مراحل دادرسی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پرونده شادی گیلک پس از قطعی شدن حکم حبس تعزیزی وی به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین ارجاع و با دریافت احضاریه ای برای تحمل حبس خود فراخوانده شد و در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۴۰۰، پس از احضار به اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای تحمل حبس خود بازداشت شد.ه بود.

آرش جوهری، همسر شادی گیلک هم در حاضر در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری خود را سپری می کند.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.