•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت آتش شاکرمی و ممانعت از دفن پیکر نیکا شاکرمی در مکان مورد نظر خانواده وی

0
413

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۱مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان خرم آباد مرکز استان لرستان، آتش شاکرمی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آتش شاکرمی، خاله نیکا شاکرمی، ساکن شهر خرم آباد مرکز استان لرستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌ همچنین، مراسم تدفین نیکا شاکرمی در حالی برگزار شد که ارگانهای امنیتی مانع دفن پیکر وی در قبرستان مورد نظر خانواده وی شدند.

براساس این گزارش، علت بازداشت آتش شاکرمی توسط نيروهای امنیتی، فعالیت وی در فضای مجازی و اطلاع رسانی هایی بوده که در خصوص چگونگی جان باختن خواهرزاده خود در فضلی مجازی کرده بود.‌

لازم به ذکر است، نیکا شاکرمی، متولد: ۱۳۸۴، ساکن تهران، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از آنکه روسری خود را در جریان اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی در بلوار کشاورز تهران به آتش کشید مفقود شد و جسد وی پس از ۱۱ روز پیدا شد.

همچنین امروز دوشنبه ۱۱مهر ماه ۱۴۰۱، مراسم تدفین نیکا شاکرمی، در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی اجازه دفن وی را در قبرستان صالحین خرم آباد ندادند و پس از توقیف جسد این دختر ۱۷ ساله و انتقال آن به مکان مورد نظر ارگانهای امنیتی در روستای ویسیان از توابع خرم آباد به خاک سپردند.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده