•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

محرومیت محمدخانی و مهران کریمی، زندانیان سیاسی از حق درمان

0
126

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۵مهر ماه ۱۴۰۱، مهران کریمی و محمدخانی، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از حق درمان محروم هستند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۴۰۱، مهران کریمی و محمدخانی، دو زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین که در پی یورش چندی پیش ماموران گارد زندان و اصابت گلوله ساچمه ای از ناحیه پا زخمی شدند از اعزام به مرکز درمانی برای خارج کردن گلوله محروم هستند.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”در پی یورش خشونت آمیز ماموران گارد زندان اوین که اخیرا به اندرزگاه ۸ این زندان صورت گرفت دستکم ۱۳ نفر از زندانیان مورد اصابت گلوله های ساچمه ای قرار گرفته و یا با باتوم به شدت ضرب و شتم شدند. از میان این زندانیان محمد خانی و مهران کریمی، در پی اصابت گلوله ساچمه ای و زخم و جراحات از اعزام به بهداری و یا بیمارستان برای خارج کردن گلوله محروم هستند و با درد شدید مواجه شدند.”

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر، ماموران گارد ویژه زندان اوين با هجوم به اندرزگاه ۸ این زندان پس از ضرب و شتم و یا با استفاده از گلوله های ساچمه ای ۴۲ نفر از زندانیان را پس از خارج کردن از این اندرزگاه به زندان رجایی شهر کرج منتقل کردند.

لازم به ذکر است، محمدخانی، در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام )به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) هم به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی به سپری کردن ۶ ماه کار اجباری در آسایشگاه کودکان معلول ذهنی، دو سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و توقیف اموال ضبط شده در مراحل تفتیش منزل وی محکوم شد. 

این حکم اواخر بهار ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.‌ با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری لازم به اجرا شد و محمد خانی در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۴۰۱، برای تحمل حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

محمد خانی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

محمد خانی، علاوه بر تحصیل در رشته رفاه اجتماعی در مقطع دکترا در زمینه ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کند که از جمله کارهای میتوان به ترجمه کتابهایی مثل بی‌خانمانی و سیاستگذاری اجتماعی، فرهنگ و برنامه ریزی از سیمون آبرام، نظریه‌های جامعه شناسی پاتریک برت، نیز اشاره کرد.

محرومیت و ممانعت از دسترسی افراد به خدمات پزشکی و حق درمان مصداق بارز شکنجه ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین الملی حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.