سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

محکومیت محمد خانی به تحمل حبس تعزیری و مجازات تکمیلی

0
1155

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با صدور دادنامه ای محمد خانی را به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی و همچنین شش ماه کار اجباری با کودکان معلول ذهنی و توقیف اموال محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، محمد خانی، مترجم، پژوهشگر و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه علامه طباطبائی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی و همچنین ۶ ماه کار اجباری با کودکان معلول ذهنی در آسایشگاه و توقیف اموال محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محمدخانی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور هم به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. در بخش دیگری از این دادنامه هم بعنوان مجازات تکمیلی محمد خانی به به سپری کردن ۶ ماه کار اجباری در آسایشگاه « کودکان معلول ذهنی »، دو سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و همچنین توقیف اموال ضبط شده در مراحل تفتیش منزل وی که شامل اقلامی همچون لب تاپ، گوشی های تلفن همراه، هارد دیسک و سایر اقلام شخصی اش بوده محکوم شد. 

لازم به ذکر است، محمدخانی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل  و پس از سپری کردن دوران بازجوئی و بازپرسی در شعبه شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

محمد خانی، علاوه بر تحصیل در رشته رفاه اجتماعی در مقطع دکترا در زمینه ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کند. خانی، مترجم کتابهایی همچون: بی‌خانمانی و سیاستگذاری اجتماعی، فرهنگ و برنامه ریزی از سیمون آبرام، نظریه‌های جامعه شناسی پاتریک برت، نیز بوده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانحقوق بشر درایرانایمان افشاری قاضیشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانمحمد خانی نویسندهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانحقوق بشر در جمهوری اسلامیقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶حقوق نقض حقوق بشر در ایرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانمحمدخانی نویسندهحقوق بشرسرکوبسرکوب آزادی بیان و قلمقاضی ایمان افشارشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظرامیرمحمدخانیایمان افشاری قاضی دادگاه انقلابشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانمحمد خانی دانشجوفعال حقوق بشرصدور حکم حبسشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیریشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس و تبعیدایمان افشاری دادگاه انقلاب تهرانفعال کارگری محمدخانیحقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانقاضی ایمان افشاریایمان افشارفاتح محمدخانینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشعبه26دادگاه انقلاب تهرانمحمدخانیفعال مدنی محمد خانیشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانسرکوب آزادی بیان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانشعبه 26حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیصدور حکم حبس تعزیر یشعبه بیست وششبازداشت محمد خانیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابایمان افشاریحقوق بشر زندانیان سیاسیشعبه 26 دادگاه انقلابصدور حکم حبس توام با تبعیدشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانمحمد خانی فعال مدنینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانشعبه ۲۶مجازات تکمیلیشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و ششصدور حکم حبس تعزیرمحمدخانی فعال مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: