•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

رضا مهرگان، زندانی سیاسی آزاد شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵آبان ماه ۱۴۰۱، رضا مهرگان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین بطور مشروط آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر شنبه ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۱، رضا مهرگان، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، پس از تحمل بیش از ۳سال از مجموع حبس تعزیری خود آزاد شد.‌ رضا مهرگان، در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بود.

براساس این گزارش، آزادی رضا مهرگان، پس از تحمل بخشی از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله این فعال مدنی و بطور مشروط صورت گرفته است.‌

در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۴۰۰، این زندانی سیاسی، پس از تودیع وثیقه تا زمان‌ اعلام نتیجه درخواست آزادی مشروط به مرخصی اعزام و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از مخالفت با درخواست آزادی مشروط برای تحمل ادامه حبس به زندان بازگشته بود.

این فعال مدنی، پیشتر هم در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۴۰۰، پس از تودیع وثیقه برای انجام کارهای درمانی خود از قبیل بیماری قلبی، فشارخون و سایر امور درمانی به مرخصی ۵ روزه اعزام و در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۴۰۰، به زندان بازگشته بود.

رضا مهرگان، در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به ریاست احمد زرگر و مستشار شعبه خسرو خلیلی و مهد برجی، از بابت اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی)به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم و به اتهام(تبلیغ علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی) تبرئه شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای رضا مهرگان اجرائی شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی)، (تبلیغ علیه نظام) و(اخلال در نظم و آسایش عمومی) محاکمه و در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم ۲ سال تبعید به روستای جعفرآباد، از توابع شهرستان آرین واقع در استان خراسان جنوبی محکوم شده بود.

رضا مهرگان، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران وزارت اطلاعات در یکی از روستاهای شهرستان رامسر، بازداشت و به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل و پس از تحمل چند ماه بازجوئی به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شده بود.

لازم به ذکر است، رضا مهرگان، به همراه ۱۳ تن دیگر از فعالان مدنی در تاریخ ۲۲ خرداد و ۸ تیر ماه ۱۳۹۸، با انتشار ۲ بیانیه خواستار استعفای علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی شدند و بدنبال گسترش این بیانیه بازداشت جملگی این ۱۴ فعال مدنی در در دستور کار وزارت اطلاعات قرار گرفت.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸، با انتشار گزارشی به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که طی انتشار این ۲ بیانیه خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند اطلاع رسانی کرده بود.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.