•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

تائید درخواست اعاده دادرسی به پرونده اسماعیل عبدی، زندانی سیاسی

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، پرونده اسماعیل عبدی، زندانی سیاسی پس از تایید اعاده دادرسی به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۹ دیوان عالی کشور پس از تایید درخواست اعاده دادرسی به پرونده اسماعیل عبدی، زندانی سیاسی محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج، پرونده وی را برای تعیین تاریخ دادرسی به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب تهران ارجاع کرد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۰ ساله خود است.

براساس این گزارش، پس از تنظیم چندین باره درخواست اعاده دادرسی از سوی حسین تاج و رامین صفرنیا، وکلای مدافع اسماعیل عبدی برای اعمال ماده ۴۷۷ آئین دادرسی کیفری و قبول این درخواست شعبه ۸ دیوان‌عالی‌ کشور با این استدلال که “اطلاعات طبقه بندی شده اعم از سری و یا به کلی سری یا محرمانه و یا به کلی محرمانه که محکوم علیه مبادرت به جمع آوری و در اختیار قرار دادن آن به دیگران کرده به عنوان عنصر مادی بزه انتسابی مشخص نشده است” با استناد به ماده ۴۷۶ قانون آئین دادرسی کیفری پس از لغو بدوی صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پرونده اسماعیل عبدی را برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع کرد.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، حسین‌ تاج، از وکلای پرونده اسماعیل عبدی، ضمن اعلام رد درخواست اعاده دادرسی بر پرونده موکل خود گفته بود:” در سال ۱۳۸۹ آقای عبدی به ۱۰ سال زندان محکوم شد؛ حکم او به مدت ۵ سال تعلیق شد اما در سال ۱۳۹۴ مجددا بازداشت می‌شود و در سال ۱۳۹۵محکوم شد. سپس حکم ۵ ساله‌ او اجرا شد و براساس بخشنامه‌ ۲۷/۱/۹۸ ایشان مشمول عفو شد.”

این وکیل دادگستری در ادامه گفته بود: ”در حال پیگیری آزادی ایشان بودیم که پرونده‌ی دوم (حکم تعلیقی ۱۰ ساله در سال ۱۳۸۹)،  برای اجرا به اسماعیل عبدی ابلاغ شد، به این مسئله اعتراض کردیم و پرونده به شعبه‌ ۱۴ دیوان عالی کشور رفت اما متاسفانه درخواست اعاده دادرسی ما رد شد. لذا آقای عبدی تا سال ۱۴۰۹ باید در زندان باشند.”

در تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران حکم ۱۰ سال حبس تعلیقی اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان را از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اقدام علیه امنیت ملی) را به حسین تاج وکیل مدافع این زندانی سیاسی ابلاغ کرد.

اسماعیل عبدی، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لپ تاب، کامپیوتر، دفتر یادداشت و خاطرات وی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام پس از تحمل ۳۴ روز سلول انفرادی و بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، در سال ۱۳۹۰، اسماعیل عبدی توسط دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور – پیرعباسی از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اقدام علیه امنیت ملی) محاکمه و به تحمل ۱۰ سال حبس با طول مدت تعلیق ۵ ساله محکوم شد.

 پیش از این و در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸، حسین تاج، وکیل مدافع این فعال صنفی فرهنگیان از رد درخواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی از سوی دادستان تهران خبر داده بود.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان و دبیر ریاضی، در تاریخ  ۶ تیرماه ۱۳۹۴، پس از تجمعات اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش، به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کشور کانادا را داشت که توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد.

این معلم و فعال صنفی فرهنگیان، پس از آن به سلول انفرادی بند ۲الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و و با آغاز مراحل بازجوئی و سپری کردن ۴۰ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده اسماعیل عبدی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، محاکمه و از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پس ارجاع پرونده این فعال صنفی به دادگاه تجدیدنظر استان‌تهران، حکم صادره از سوی دادگاه بدوی عینا تائید شد و با با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) لازم به اجرا شد.

همچنین درخواست اعاده دادرسی  بر پرونده این فعال صنفی پس از ارجاع به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد شد و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجددا از سوی دیوان عالی کشور تائید شد.

همزمان با رد درخواست اعاده دادرسی اسماعیل عبدی وکیل وی گفته بود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاوردند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است”.

با توجه به قطعی شدن حکم جهت اجراء اسماعیل عبدی, فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون احضار جهت اجرای حکم در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

مجموعه اتهامات منتسبه بر اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی وی  در حوزه حقوق معلمان ایران و مطالبات صنفی آنان بوده است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال معلمانفعال حقوق بشر در ایرانفعال حقوق صنفی معلمانفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی معلمانفعال صنفی معلمان ایرانفعالین حقوق بشر در ایرانفعالان صنفی معلمان ایرانمحاکمه اسماعیل عبدیمطالبات معلمان ایرانمطالبات صنفی معلمان ایرانمعلم دربند اسماعیل عبدیمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالنقض حقوق بشر در ایران،نماینده معلمان ایرانهیئت‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایرانهیات مدیره کانون صنفی معلمان ایرانهیات‌ مدیره کانون صنفی معلمان ایرانوکیل دادگستری رامین صفرنیااتهام‌جاسوسیاسماعیل عبدیاسماعیل عبدی فرهنگیاسماعیل عبدی فعال صنفی فرهنگیاناسماعیل عبدی فعال صنفی معلماناسماعیل عبدی معلماسماعیل عبدی معلم زندانیاسماعیل عبدی زندانی سیاسیاعاده دادرسیبازداشت معلمان ایرانتقاضای اعاده دادرسیجامعه فرهنگیان ایرانجامعه فرهنگیان‌ایرانجامعه معلمان ایرانحقوق بشر،دیوان عالی کشوردیوان‌عالی کشوردادگاه انقلاب تهران،درخواست اعاده دادرسیرامین صفرنیارامین‌صفرنیارد درخواست اعاده دادرسیزندانی سیاسی اسماعیل عبدیسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسسرکوب فرهنگیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.