•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

شهاب بیات، بطور مشروط از زندان همدان آزاد شد

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، شهاب بیات، دانشجوی بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری پس از تحمل بخشی از حبس خود آزاد شد‌.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، شهاب بیات، دانشجوی رشته مهندسی و شهرسازی در دانشگاه بدعای سینا همدان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از تحمل ۲ ماه و ۶ روز حبس تعزیری و تبدیل باقی مانده محکومیت وی به حبس تعلیقی بطور مشروط آزاد شد.

براساس اعلام شورای صنفی دانشگاههای کشور:”شهاب بیات، در دادگاه انقلاب استان همدان به تحمل ۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر این‌ استان، حکم صادره بدوی بر علیه وی به ۲ سال و ۹ ماه حبس تعلیقی تبدیل شد و این دانشجو باقی مانده ۲۴ روز حبس خود را باید روزانه به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات در همدان مراجعه و اعلام حضور کند.”

لازم به اشاره است، شهاب بیات، در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، در آرامگاه ابوعلی سینا در شهر همدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان مرکزی همدان منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.