•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

محکومیت علیرضا رسولیان پور به تحمل حبس تعزیری

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پیرانشهر به نیابت از طرف دادگاه انقلاب این شهرستان با صدور دادنامه ای، علیرضا (ماردین) رسولیان‌پور را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، علیرضا (ماردین) رسولیان‌پور، متولد: ۱۳۸۲، فرزند: ابراهیم، اهل: پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو این شهرستان به ریاست قاضی امیر محمدی، به نیابت از طرف دادگاه انقلاب پیرانشهر، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به علیرضا (ماردین) رسولیان‌پور (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) عنوان و حکم صادره با نیابت از طرف دادگاه انقلاب صادر و به متهم این پرونده ابلاغ شده است.

لازم به اشاره است، علیرضا (ماردین) رسولیان‌پور، در تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پیرانشهر به نیابت از طرف دادگاه انقلاب در این شهرستان محاکمه شده بود.

علیرضا رسولیان‌پور، در تاریخ ۲ آبان‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی دز بازداشتگاه اطلاعات سپاه شهرستان پیرانشهر به زندان شهرستان نقده منتقل و در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان، عقیده، اندیشه و بازداشت پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب اعتراضات مدنی مسالمت آمیز آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.