پنج شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

انتقال محمدعلی کامفیروزی و مسعود فرهیخته به زندان تهران بزرگ

0
325

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، مسعود فرهیخته – فعال صنفی فرهنگیان و محمدعلی کامفیروزی – وکیل دادگستری، پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مدارا، روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری، محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به محمدعلی کامفیروزی اطلاعی حاصل نشده است.

همچنین، انتقال محمدعلی کامفیروزی به زندان تهران بزرگ در حالی صورت گرفت که این وکیل دادگستری، در زندان اوین از حق تماس و ملاقات با خانواده خود محروم بود و تداوم بیخبری از وضعیت وی منجر به نگرانی آنها شده بود.

لازم به اشاره است، محمدعلی کامفیروزی در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به یکی لز بندهای امنیتی زندان اوين منتقل شده بود

محمدعلی کامفیروزی، سابقه ۲ دوره نمایندگی مدیران مسئول در شورای مرکزی نشریات دانشگاهی وزارت علوم را در کارنامه فعالیتهای خود دارد، در سال ۱۳۹۵، از سخنرانان دیدار با علی خامنه ای با دانشجویان بود و در آنجا ضمن انتقاد از نقض حقوق شهروندی و سرکوب آزادی‌های بیان و عقیده در ایران و پرونده‌سازی و برخوردهای ناشایست با شهروندان گفته بود که با برخی نظرات علی خامنه ای اختلاف نظر دارد و در انتهای سخنرانی خود از ایشان پرسید(شیوه تعامل با من و امثال من چگونه باید باشد؟) 

در تاریخ  ۷ تیر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی، با صدور دادنامه ای، محمدعلی کامفیروزی را از بابت اتهام (توهین به رهبری) در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس در جریان یک سخنرانی در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷، به تحمل ۲ سال حبس با طول مدت تعلیق ۵ ساله که باید هر ماه ۱ بار به شیراز سفر و خود را به مراجع قضائی معرفی کند محکوم کرد. 

پس از اعلام اعتراض، در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹، محمدعلی کامفیروزی، از اتهام (توهین به رهبری) تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

در خبری دیگر، شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، مسعود فرهیخته، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، محبوس در بند ۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین، پس از اتمام بازجوئی ها به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد.

مسعود فرهیخته، پس از انتقال به زندان تهران بزرگ، در تماسی کوتاه با همسر خود خبر انتقالش را اعلام کرد. 

پیشتر هم‌ یک‌ منبع نزدیک به مسعود فرهیخته در خصوص وضعیت حقوقی پرونده این فعال صنفی فرهنگیان به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”اواسط هفته جاری آقای رامین صفرنیا برای پیگیری پرونده‌ مسعود فرهیخته به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین مراجعه کرد اما بازپرس پرونده وکالت وی بر پرونده این فعال صنفی فرهنگیان را قبول نکرد. همچنین، آقای فرهیخته از زمان بازداشت فقط ۱ تماس کوتاه با همسر خود داشته و با توجه به این شواهد مشخص شده که وی در بند امنیتی زندان اوین محبوس و تحت فشار برای اعتراف به کارهای نکرده است.” 

لازم به اشاره است، مسعود فرهیخته، در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، هنگام‌ برگزاری تجمع اعتراضی چند تن از فرهنگیان‌ استان‌البرز که با هدف اعتراض به لغو ابلاغ شدن و اجرایی نشدن احکام رتبه بندی فرهنگیان در مقابل اداره آموزش و پرورش این‌ استان برگزار شده بود در حالی که برای گفتگو با مسئولان آن اداره کل مراجعه کرده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

این فرهنگی ساکن اسلامشهر از توابع استان تهران، در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۴۰۱، از بابت اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی)، توسط شعبه ۱۰۰۴ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به ریاست منصور هاشمیان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، هر دو محکومیت با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شده بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۴۰۱، توسط در شعبه ۱۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به نیابت از شعبه مذکور برگزار و دفاعیات مسعود فرهیخته اخذ شده بود.

همچنین، در تاریخ ۵ مردادماه ۱۴۰۱، مسعود فرهیخته، از بابت دیگر پرونده قضایی خود توسط ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج مرکز استان کردستان با اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) تفهیم اتهام و در انتظار تعیین تاریخ و تشکیل جلسه دادرسی خود است.

مسعود فرهیخته، در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی شهر سنندج بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات و طی مراحل بازجوئی به زندان مرکزی این شهر منتقل و در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

این فعال صنفی فرهنگیان ساکن اسلامشهر، پیشتر هم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری معلمان در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و مدنی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فرهنگیان ایران در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: