•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از آخرین وضعیت محمد بروغنی، زندانی محکوم به اعدام

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، محمد بروغنی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری و محکوم به اعدام در سالن ۳۱ اندرزگاه ۱۰ زندان رجایی شهر کرج بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، محمد بروغنی، زندانی متهم (محاربه) و محکوم به اعدام، محبوس در سالن ۳۱ اندرزگاه ۱۰  زندان رجایی شهر کرج در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد و این در حالی است که وکیل مدافع وی از ثبت درخواست اعاده دادرسی به پرونده محمد بروغنی در دیوان عالی کشور خبر داد. همچنین، محمد بروغنی از بابت بخش دوم پرونده قضایی خود در دادگاه کیفری ۲ استان تهران به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

براساس این گزارش، مادر و پدر محمد بروغنی، خبر دادند که با پسرشان صحبت کرده و مطمئن شده‌اند که او در قرنطینه نیست. همچنین علیرضا رحیمی، وکیل محمد بروغنی هم از ثبت درخواست اعاده دادرسی بر پرونده موکلش خود در دیوان عالی کشور خبر داد.

مادر محمد بروغنی میگوید که روز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، با پسرش صحبت کرده و مطمئن شده که حالش خوب است اما در مورد اجرای حکم و این که چه اتفاقی در انتظار محمد است، چیزی نمی‌داند.

پدر محمد بروغنی هم روز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱ موفق شد که با پسرش گفت‌وگوی تلفنی داشته‌باشد. او توضیح داد: “محمد در بند عمومی و در زندان رجایی شهر است. بعد از این که حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور تایید شده، وکیل او روز دوشنبه درخواست اعاده دادرسی داده‌ است. محمد تقریبا هر روز زنگ می‌زند. از روزی که به زندان تهران بزرگ و بعد اوین رفت با او ملاقات داشتیم. الان هم رجایی‌شهر است و سه‌شنبه‌ها به ملاقاتش می‌رویم. اما روز دوشنبه گفت که قرنطینه نرفته‌است. من روز دوشنبه برای پیگیری این موضوع رفته‌ بودم که محمد زنگ زد و گفت هم‌بندی‌هایش خبر را شنیده و گفتند به پدر و مادرت زنگ بزن چون حتما نگران اجرای حکمت هستند. تماس گرفت و گفت فعلا خوب است.”

لازم به اشاره است، محمد بروغنی، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهام (محاربه از طریق مشارکت در ایجاد حریق در فرمانداری پاکدشت و حمله منجر به جراحت یک مامور) محاکمه و سپس به اعدام محکوم شد.

همچنین، افزون بر این، در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، خبر نقض حکم او از سوی دیوان و تبدیل حکم اعدام به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق منتشر شد که پس از ساعاتی خبرگزاری میزان، اعلام کرد حکم اعدام او تائید شده‌ و گفته می‌شد که مجازات یک سال حبس برای عنوان اتهامی دیگری است.

پدر محمد بروغنی، در مورد اتفاقات رخ داده می‌گوید: “من کارگر هستم. پسرم هم یکی ۲ سال است که در یک شرکت کارگری می‌کرد. اهل کار بود. از چندین سال پیش کفاشی بلد بود و انجام می‌داد. آن روز دوستش با محمد تماس می‌گیرد و اصرار می‌کند که در اعتراضات حضور داشته‌باشد. حرف‌هایی به محمد زده‌بود و او را تحریک کرده‌بود که در خیابان حضور داشته‌باشد. حرف‌های بدی به محمد زده‌بود. او هم می‌خواسته ساعت ۷ و ۳۰ از شرکت به خانه برگردد که در شلوغی‌ها قرار می‌گیرد. ولی محمد اصلا در مساله آتش‌سوزی فرمانداری و باقی قضایا حضوری نداشته‌ است و فقط گویا به سپر یک بسیجی زده که آن بنده خدا هم گفته نمی‌خواهم اتفاقی برای محمد بیفتد. از محمد شکایت کرده‌بود اما قرار بود رضایت بدهد که نمی‌دانم چرا امروز و فردا می‌کند.

پیش از این حکم اعدام ماهان صدرات با پیگیری محمد رضا قنبرطلب،‌ شاکی خصوصی پرونده نقض شد و خانواده محمد بروغنی امیدوار هستند که با رضایت شاکی خصوصی شرایط پسرشان تغییر کند.

در ادامه این گزارش، علیرضا رحیمی، وکیل محمد بروغنی البته توضیح می‌دهد که جرم او نیز همچون ماهان صدرات در زمره مواردی نیست که با رضایت شاکی لغو شود اما امیدوار است که با پذیرش اعاده دادرسی شرایط محمد بروغنی تغییر کند.

علیرضا رحیمی، وکیل محمد بروغنی نیز در خصوص شرایط او گفت:”محمد در بند عمومی است. صبح با مادرش صحبت کرده‌است. امروز درخواست اعاده دادرسی را به دیوان تحویل دادم. علی الاصول در پرونده‌های اعدام باید به صورت خودکار توقف حکم صورت بگیرد اما قرار توقف نیازمند اعمال قانون است و ما در لایحه این موضوع را درخواست کردیم.”

این وکیل دادگستری تصریح کرد:”واقعا نمی‌شود پیش‌بینی کرد که آیا حکم متوقف می‌شود یا نه؟ این تنها راهکار بود که انجام دادیم.”

وی افزود:”بر اساس تبصره ماده ۴۷۸ قانون آیین دادرسی «در صورتی که مجازات مندرج در حکم، از نوع مجازات سالب حیات یا سایر مجازات های بدنی یا قلع و قمع بنا باشد، شعبه دیوان عالی کشور با وصول تقاضای اعاده دادرسی قبل از اتخاذ تصمیم درباره تقاضا، دستور توقف اجرای حکم را می دهد» اما باید فعلا منتظر باشیم تا روال قانونی طی شود.”

وکیل مدافع محمد بروغنی در ادامه تاکید کرد:”من وکیل تعیینی محمد بروغنی هستم. بعد از این که رای فرجام‌خواهی دیوان تایید شد وارد پرونده شدم تا اعاده دادرسی را پیگیری کنم. همچنین پرونده را مطالعه کرده‌ام. چهارشنبه باید به دیوان مراجعه کنم و مساله توقف اجرای حکم را پیگیری کنم.”

لازم به اشاره است، محمد بروغنی، پس از محاکمه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم‌ صلواتی به اتهام (محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد و حمله مسلحانه)، (جرح عمدی با چاقو به یکی از ماموران نیروی انتظامی به قصد جان وی)، (ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان و ناامنی در محیط و به آتش کشیدن فرمانداری شهرستان پاکدشت و تخریب اموال آن) به اعدام محکوم شده بود.

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محمد بروغنی، در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در حالی که محمد بروغنی از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خود محروم بود برگزار شده بود.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراضی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هازندانی سیاسیفلسفه تشکیل دادگاه انقلابوضعیت زندانیان زندان رجایی شهرشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاهمحمدبروغنی زندانی سیاسیحکم اعداماعدامیانمجازات اعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زندان رجایی شهر کرجمجازات اعدامآزادی بازداشت شدگانشعبه ۱۵شعبه ۱۵دادگاه انقلاب در تهرانمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمجازات اعدام در ایراناعداممجازات اعدام زندانیان در ایرانشعبه۱۵شعبه۱۵دادگاه انقلاب در تهرانمحاربهمجازات اعدام ایرانابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵محمد بروغنیاسامی بازداشت شدگانقوانین اجرای حکم اعدامشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانمحمدبروغنیمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهراناعدام در زندان رجایی شهرمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱افساد فی الارضشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهراناعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محمد بروغنی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.