•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

صدور احکام‌ اعدام برای کامبیز خروت از بازداشت شدگان اعتراضات زاهدان

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان با صدور دادنامه ای کامبیز خروت، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری را به اعدام محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، طی روزهای اخیر، کامبیز خروت، متولد؛ ۱۳۸۰، فرزند؛ مهرالله، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری و محبوس در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از محاکمه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان به اتهام (محاربه) به اعدام محکوم شد.

براساس این گزارش، حکم اعدام صادره بر علیه کامبیز خروت از بابت اتهامات(محاربه) و (افساد فی الارض) عنوان و در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، در زندان مرکزی زاهدان به وی ابلاغ شد.

لازم به اشاره است، کامبیز خروت، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در منطقه کریم آباد زاهدان در جریان برگزاری اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

کامبیز خروت، با اعمال تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از حق انتخاب وکیل مورد نظر خود برای دفاع از آنها در جلسه محاکمه محروم بوده است. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره، سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد و خواستار لغو آن و دسترسی متهمان به وکیل مورد نظر خود در یک‌ فرآیند دادرسی شد. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور برگزار شد. 

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هازاهدانآزادی بازداشت شدگانتظاهرات سراسری در ایرانشعبه دادگاه انقلاب زاهدانمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱دادگاه انقلاب زاهدان،صدوراعدامصدور حکماعدامشعبه 1 دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱شعبه۶دادگاه انقلاب زاهدانصدور اعداممجازات اعداممجازاتهای بیرحمانهشعبه یک دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱اعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱شعبه۶ دادگاه انقلاب زاهداناسامی بازداشت شدگان زاهدانمحاکمهشعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهداناعتراضات زاهدانتظاهرات سراسری،اسامی بازداشت شدگاندادگاه انقلاب در زاهداندادرسی ناعادلانهحق حیاتقاضی موسوی دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،کامبیزخروتدادگاه انقلاب زاهداناعدامیشعبه ۲دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات زاهدانمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱کامبیز خروتسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانشعبه۲دادگاه انقلاب زاهدانمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱اعتراضات مدنی در ایرانتظاهرات سراسریجمعه سیاهتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱اعدام بازداشت شدگان اعتراضاتبازداشت شدگان تظاهرات سراسری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.