•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

تائید درخواست اعاده دادرسی به پرونده آرش کیخسروی، زندانی سیاسی

0
37

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، درخواست اعاده دادرسی به پرونده قضایی آرش کیخسروی، زندانی سیاسی توسط شعبه ۹ دیوان عالی کشور پذیرفته شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، شعبه ۹ دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی به پرونده قضایی، آرش کیخسروی، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی را پذیرفت و برای آزادی وی قرار وثیقه صادر کرد.

آذین کیخسروی، خواهر آرش کیخسری، در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، ضمن اعلام این خبر در صفحه سختی خود نوشت:”اعاده دادرسی برادرم، ‎آرش کیخسروی در پرونده ‎دادخواهان سلامت از سوی شعبه ۹ دیوان عالی پذیرفته شد و پرونده برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع شد. در همین حال برای پرونده و اتهامات جدید (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی) قرار وثیقه صادر شده است.” 

لازم به اشاره است، آرش کیخسروی، در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی در شهر کرج مرکز استان البرز بازداشت و سپس برای تحمل حبس تعزیری خود به زندان اوین منتقل شد. 

این وکیل دادگستری، اواسط مردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از بابت پرونده موسوم به دادخواهان سلامت، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، یک سال محرومیت از حرفه وکالت و همچنین ۱ سال محرومیت از فعالیت در شبکه های اجتماعی محکوم شد. 

آرش کیخسروی، در مرحله بدوی به تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم، به تحمل ۲سال حبس، ۱ سال محرومیت از وکالت و ۱سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ ای محکوم شده بود. 

همچنین، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، آرش کیخسروی،دپس از حضور در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم در سومین جلسه دادرسی خود به همراه سایر متهمان این پرونده محاکمه شده بودند.

جلسه دوم این دادگاه هم در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم، برگزار و اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و(فعالیت تبلیغی علیه نظام)، به آرش کیخسروی و سایر متهمان این پرونده تفهیم شده بود.

در جلسه اول دادگاه رسیدگی به این پرونده نیز، در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۴۰۰، با محاکمه آرش کیخسروی و یکی از ۵ متهم پرونده مذکور، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود. 

آرش کیخسروی، در تاریخ ۲۳ مراد ماه ۱۴۰۰، به همراه چند تن دیگر وکلای دادگستری و فعالان مدنی، در جلسه ای که برای تنظیم شکایت از مسئولانی که در بحران کرونا موجبات هزینه‌ های جانی و مالی هنگفتی به شهروندان ایران شده بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت و به سلول انفرادی در بند امنیتی زندان اوین منتقل و در تاریخ ۴دی ماه ۱۴۰۰ با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.