•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

مسیب رئیسی یگانه، پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
802

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، مسیب « محسن » رئیسی یگانه، زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس تعزیزی اش به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مسیب « محسن » رئیسی یگانه – متولد: ۱۳۶۲ – زندانی سیاسی که پیشتر با توجه به بروز علائم شبه کرونا و مشکلات بیماری قلبی به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود پس از اتمام این دوران برای سپری کردن ادامه حبس تعزیری اش به اندرزگاه ۸ زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ تحمل بخشی از این مدت بر علیه مسیب « محسن » رئیسی یگانه، اجباری است. 

 این زندانی سیاسی پیش از این هم به مرخصی اعزام شده بود و در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل حبس تعزیری به زندان اوین بازگشته بود. 

لازم به ذکر است، مسیب « محسن » رئیسی یگانه، در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط ماموران امنیتی توام با ضرب و جرح بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد و پس از تحمل بیش از ۳۰ روز بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد و پس از ۱۹ روز با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده مسیب « محسن » رئیسی یگانه، به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، پرونده این شهروند توسط محمد مقیسه، قاضی وقت شعبه مذکور با ۳ عنوان اتهامی « توهین به مقدسات »، « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « توهین به روح الله خمینی »، بررسی و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ریاست احمد زرگر،  در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، این حکم عیناً تائید شد. 

مسیب « محسن » رئیسی یگانه، پس از قطعی شدن حکم حبس تعزیری اش در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، با توجه به احضار قبلی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به اندرزگاه ۴ زندان اوین و سپس اندرزگاه ۸ این زندان منتقل شد. 

این زندانی سیاسی، همچنین در پرونده ای دیگر هم که مربوط به بازداشت وی در سال ۱۳۹۵ بوده با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » توسط شعبه دادگاه انقلاب خوزستان به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شد که با توجه به پرونده دوم آن حبس هم به مجموع این احکام اضافه شد. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشراخبار زندانیان عقیدتیزندانیان سیاسیمحرومیت از حق مرخصیبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانمحسن رییسی یگانهزندانیحق مرخصینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینحق مرخصی زندانی سیاسیمسیب رییسی یگانهزندانی سیاسیحقوق شهروندیحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق درمان بیماری زندانیانمسیب رئیسی یگانهزندانی عقیدتیبیماری قلبیحقوق شهروندی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانبیماری زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحق مرخصی زندانیان در ایرانبیماری زندانینقض حقوق شهروندیاخبار زندانیان سیاسیبیماری زندانیانبیماری کرونامسیب رییسیزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانزندانی سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانیبیماری کرونا در ایرانمسیب رئیسی زندانی سیاسیحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب زندانیان در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبیماری کرونا در زندانهای ایرانمسیب رییسی زندانی سیاسیبیماریزندانی سیاسی زندانی عقیدتیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانبیماری زندانیان در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسیمحسن رئیسی یگانه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.