•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

مسیب رئیسی یگانه، پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
282

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، مسیب « محسن » رئیسی یگانه، زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس تعزیزی اش به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مسیب « محسن » رئیسی یگانه – متولد: ۱۳۶۲ – زندانی سیاسی که پیشتر با توجه به بروز علائم شبه کرونا و مشکلات بیماری قلبی به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود پس از اتمام این دوران برای سپری کردن ادامه حبس تعزیری اش به اندرزگاه ۸ زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ تحمل بخشی از این مدت بر علیه مسیب « محسن » رئیسی یگانه، اجباری است. 

 این زندانی سیاسی پیش از این هم به مرخصی اعزام شده بود و در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل حبس تعزیری به زندان اوین بازگشته بود. 

لازم به ذکر است، مسیب « محسن » رئیسی یگانه، در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط ماموران امنیتی توام با ضرب و جرح بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد و پس از تحمل بیش از ۳۰ روز بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد و پس از ۱۹ روز با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده مسیب « محسن » رئیسی یگانه، به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، پرونده این شهروند توسط محمد مقیسه، قاضی وقت شعبه مذکور با ۳ عنوان اتهامی « توهین به مقدسات »، « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « توهین به روح الله خمینی »، بررسی و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ریاست احمد زرگر،  در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، این حکم عیناً تائید شد. 

مسیب « محسن » رئیسی یگانه، پس از قطعی شدن حکم حبس تعزیری اش در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، با توجه به احضار قبلی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به اندرزگاه ۴ زندان اوین و سپس اندرزگاه ۸ این زندان منتقل شد. 

این زندانی سیاسی، همچنین در پرونده ای دیگر هم که مربوط به بازداشت وی در سال ۱۳۹۵ بوده با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » توسط شعبه دادگاه انقلاب خوزستان به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شد که با توجه به پرونده دوم آن حبس هم به مجموع این احکام اضافه شد. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشرزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیبیماری زندانیزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق بشر در ایرانبیماریاخبار زندانیان عقیدتیحق مرخصیحقوق شهروندیبیماری قلبینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراناخبار زندانیان سیاسینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانمحرومیت از حق مرخصیحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانی سیاسیسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیانحق مرخصی زندانینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانی سیاسیحق درمان بیماری زندانیانحق مرخصی زندانیان در ایرانمسیب رییسیمسیب رئیسی زندانی سیاسیمسیب رییسی زندانی سیاسیمحسن رئیسی یگانهمحسن رییسی یگانهمسیب رییسی یگانهمسیب رئیسی یگانه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: