•                  
یک شنبه , ۰۸ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ماکو پس از اتمام حبس آزاد شدند

0
311

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان شهرستان ماکو پس از اتمام دوران محکومیت احکام حبس تعزیری  آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، ابراهیم فاطمی، فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ماکو که با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به احکام حبس تعزیری محکوم شده بودند پس از پایان دوره محکومیت از زندان ماکو آزاد شدند. این شهروندان بطور همزمان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در مرداد ماه همان سال با وثیقه آزاد شدند. پس از اتمام مراحل دادرسی هر یک از این شهروندان از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » سه تن از این افراد به یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۱ نفر هم به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

 فواد وکالتی، ابراهیم فاطمی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش به همراه جعفر مشکینی مصرکانلو، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان ماکو بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه، فواد وکالتی، یوسف سبزی و سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو، به زندان شهرستان ماکو منتقل و در تاریخ ۴ مردادماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی، در تابستان سال ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی به ریاست قاضی عرفانی, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فواد وکالتی، ابراهیم فاطمی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی را از بابت اتهام « فعالیت تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی » برگزار کرد و براساس دادنامه صادره ابراهیم فاطمی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش، هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و جعفر مشکینی مصرکانلو هم از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. این احکام پس از اعتراض وی به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع و عینا مورد تائید قرار گرفت. 

این شهروندان با اجرایی شدن احکام حبس تعزیری شان در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری ماکو بازداشت و به زندان ماکو منتقل شدند. 

همچنین در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو, سلیمان راستق قزلباش، با توجه به شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بودند. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کردشهروندان کورد ایراناحزاب کرد مخالف نظامعفو و آزادی زندانیانفواد وکالتیسلیمان راستق قزلباشبازداشت شهروندان کوردیوسف سبزی زندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق بشرشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناجرای حکم حبس فواد وکالتیجعفر مشکینی مصر کانلوحق مرخصی زندانی سیاسیجعفر مشکینی زندانی سیاسیاحزاب کرد ایرانآزادی بیان در ایراناحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانزندانی سیاسی کرداحزاب کوردستانشهروندان کورد زندانی سیاسیجعفر مشکینیآزادی زندانیان سیاسیکردستانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیاحزاب کورداحزاب کردیسرکوب شهروندان کورد ایرانزندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیمرخصی زندانی سیاسیجعفر مشکینی مصرکانلوابراهیم فاطمیتبلیغ علیه نظامشهروندان کورد در ایرانآزادی زندانی سیاسیاحزاب کوردی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالفشهروندان کرد در جمهوری اسلامیزندان شهرستان ماکوزندانیان سیاسی زندان ماکوسلیمان راستقآزادی زندانی از زندانشهروندان کوردزندان ماکوشهروندان کرداحزاب کورد سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسییوسف سبزیابراهیم فاطمی زندانی سیاسیفعالیت تبلیغی علیه نظامزندانیان سیاسیاحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردیزندانیان سیاسی در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزندانی سیاسی زندان ماکوآزادی زندانیان سیاسی در ایرانفواد وکالتی زندانی سیاسینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانزندانی سیاسی کوردسرکوب شهروندان کوردنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفوادوکالتییوسف سبزی بلخکانلوزندانی سیاسی کورد در ایرانیوسف سبزی بلخکانلو زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: