•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ماکو پس از اتمام حبس آزاد شدند

0
436

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان شهرستان ماکو پس از اتمام دوران محکومیت احکام حبس تعزیری  آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، ابراهیم فاطمی، فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ماکو که با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به احکام حبس تعزیری محکوم شده بودند پس از پایان دوره محکومیت از زندان ماکو آزاد شدند. این شهروندان بطور همزمان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در مرداد ماه همان سال با وثیقه آزاد شدند. پس از اتمام مراحل دادرسی هر یک از این شهروندان از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » سه تن از این افراد به یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۱ نفر هم به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

 فواد وکالتی، ابراهیم فاطمی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش به همراه جعفر مشکینی مصرکانلو، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان ماکو بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه، فواد وکالتی، یوسف سبزی و سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو، به زندان شهرستان ماکو منتقل و در تاریخ ۴ مردادماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی، در تابستان سال ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی به ریاست قاضی عرفانی, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فواد وکالتی، ابراهیم فاطمی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی را از بابت اتهام « فعالیت تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی » برگزار کرد و براساس دادنامه صادره ابراهیم فاطمی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش، هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و جعفر مشکینی مصرکانلو هم از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. این احکام پس از اعتراض وی به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع و عینا مورد تائید قرار گرفت. 

این شهروندان با اجرایی شدن احکام حبس تعزیری شان در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری ماکو بازداشت و به زندان ماکو منتقل شدند. 

همچنین در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو, سلیمان راستق قزلباش، با توجه به شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بودند. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافواد وکالتیفواد وکالتی زندانی سیاسیفوادوکالتیفعالیت تبلیغی علیه نظاممرخصی زندانی سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانهمکاری با احزاب کوردییوسف سبزییوسف سبزی بلخکانلویوسف سبزی بلخکانلو زندانی سیاسییوسف سبزی زندانی سیاسیکردستانآزادی بیان در ایرانآزادی زندانی از زندانآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایرانابراهیم فاطمیابراهیم فاطمی زندانی سیاسیاجرای حکم حبس فواد وکالتیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کردیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامجعفر مشکینیجعفر مشکینی مصر کانلوجعفر مشکینی مصرکانلوجعفر مشکینی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانی سیاسیزندان ماکوزندان شهرستان ماکوزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندان ماکوزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان ماکوسلیمان راستقسلیمان راستق قزلباشسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیعفو و آزادی زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.