•                  
جمعه , ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
جمعه, سپتامبر 17

چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ماکو پس از اتمام حبس آزاد شدند

0
180

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان شهرستان ماکو پس از اتمام دوران محکومیت احکام حبس تعزیری  آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، ابراهیم فاطمی، فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ماکو که با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به احکام حبس تعزیری محکوم شده بودند پس از پایان دوره محکومیت از زندان ماکو آزاد شدند. این شهروندان بطور همزمان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در مرداد ماه همان سال با وثیقه آزاد شدند. پس از اتمام مراحل دادرسی هر یک از این شهروندان از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » سه تن از این افراد به یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۱ نفر هم به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

 فواد وکالتی، ابراهیم فاطمی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش به همراه جعفر مشکینی مصرکانلو، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان ماکو بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه، فواد وکالتی، یوسف سبزی و سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو، به زندان شهرستان ماکو منتقل و در تاریخ ۴ مردادماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی، در تابستان سال ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی به ریاست قاضی عرفانی, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فواد وکالتی، ابراهیم فاطمی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی را از بابت اتهام « فعالیت تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی » برگزار کرد و براساس دادنامه صادره ابراهیم فاطمی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش، هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و جعفر مشکینی مصرکانلو هم از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. این احکام پس از اعتراض وی به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع و عینا مورد تائید قرار گرفت. 

این شهروندان با اجرایی شدن احکام حبس تعزیری شان در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری ماکو بازداشت و به زندان ماکو منتقل شدند. 

همچنین در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو, سلیمان راستق قزلباش، با توجه به شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بودند. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیاحزاب کرد ایرانکردستانتبلیغ علیه نظامآزادی زندانی از زندانفعالیت تبلیغی علیه نظامنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرآزادی بیان در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسینقض حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردآزادی زندانی سیاسیزندان ماکواحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیزندانی سیاسی کوردشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانزندانی سیاسی کردسرکوب شهروندان کورد ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کورداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامزندانی سیاسی در ایراناحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیعفو و آزادی زندانیانشهروندان کرد ایراناحزاب کوردستانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانفوادوکالتیفواد وکالتیاجرای حکم حبس فواد وکالتیشهروندان کورد زندانی سیاسیمرخصی زندانی سیاسیزندان شهرستان ماکوشهروندان کرد زندانی سیاسیزندانی سیاسی زندان ماکویوسف سبزی بلخکانلوسلیمان راستق قزلباشجعفر مشکینی مصر کانلوجعفر مشکینیجعفر مشکینی مصرکانلوزندانیان سیاسی زندان ماکویوسف سبزیآزادی زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی کورد در ایرانبازداشت شهروندان کوردحق مرخصی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسیابراهیم فاطمیسلیمان راستقابراهیم فاطمی زندانی سیاسیفواد وکالتی زندانی سیاسییوسف سبزی بلخکانلو زندانی سیاسییوسف سبزی زندانی سیاسیجعفر مشکینی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: