چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

ارژنگ‌ داوودی، زندانی سیاسی آزاد شد

0
152

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۳اسفند ماه ۱۴۰۱، ارژنگ‌ داودی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج بطور مشروط آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، ارژنگ داوودی، متولد: ۱۸ مهر ۱۳۳۲، اهل شهرستان ایذه از توابع آبادان در استان خوزستان، فعال سیاسی و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، پس از سپری کردن بیش از ۱۸ سال حبس تعزیری در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”امروز پیش از ظهر ارژنگ داوودی، از آزادی خود پس از تحمل ۲۰ سال از حبس خود در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مطلع و عصر نیز آزاد شد.” 

لازم به اشاره است، ارژنگ داوودی، تا لحظه آزادی خود حتی برای ۱ روز هم‌ به مرخصی اعزام‌ نشده بود. 

ارژنگ داوودی در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۸۲، اطراف دانشگاه تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و تحمل ۱۶ ماه بلاتکلیفی سپس از بابت اتهامات (راه‌اندازی و تأسیس جنبش آزادی ایرانیان)، (کنفدراسیون دانشجویان ایرانی)، (توهین به رهبری)، (توهین بنیان‌گذار جمهوری اسلامی)، (توهین به مسئولان نظام و روحانیت) و (توهین به مقدسات اسلامی)، توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به ۱۵ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد.

در تیر ماه ۱۳۹۳، در حالی که چند ماه تا آزادی ارژنگ‌داوودی، باقی نمانده بود این فعال سیاسی در پرونده ای جدید توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج، به اتهام (محاربه از راه ارتباط با سازمان مجاهدین خلق) به اعدام محکوم شد. پس از ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور و لغو حکم صادره در فروردین‌ماه ۱۳۹۵، از بابت همین اتهام به ۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان مرکزی زابل محکوم شد. 

این فعال سیاسی، دوران حبس خود را در زندان‌های اوین، شیبان اهواز، بندرعباس، رجایی شهر کرج، زابل و زاهدان سپری کرد. 

در ۱۳۹۷، به دنبال بیش از ۹ ماه بی خبری از وضعیت ارژنگ داوودی و نگرانی خانواده اش از وضعیت وی، یادگار داوودی عموی وی و پسرانش که جهت پیگیری وضعیت این زندانی سیاسی به زندان مرکزی زاهدان مراجعه کرده بودند توسط مسئولان آن زندان، بازداشت شده و پس از ۲ ماه بلاتکلیفی آزاد شدند. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.