چهارشنبه , ۰۹ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

هادی تنومند، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
541

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، هادی تنومند، زندانی سیاسی محبوس در زندان این شهرستان پس از تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، هادی تنومند، زندانی سیاسی محبوس در زندان بوکان به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود است. 

این فعال کارگری، در تاریخ ۲۶ خرداد ماه سال ۱۳۹۱، به همراه ۵۷ تن از اعضای این کمیته صنفی کارگری در مجمع عمومی سالیانه ای که در کرج برگزار شده بود پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به زندان رجایی شهر منتقل و پس طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تحمل بلاتکلیفی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در سال ۱۳۹۵ و انتقال پرونده هادی تنومند از تهران به شهرستان بوکان و شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان، این فعال کارگری با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت و فعالیت در کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری محاکمه و به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، هادی تنومند که پیشتر با دریافت ابلاغیه ای به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب بوکان برای تحمل حبس فراخوانده شده بود پس از مراجعه به آن واحد قضائی بازداشت و به زندان بوکان منتقل شد. 

هادی تنومند، در حالی به اتهام فعالیتهای مسالمت آمیز کارگری و صنفی اش به تحمل حبس محکوم شد که در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق افراد مبنی بر تشکیل اتحادیه و گروه برای دستیابی به مطالبات مدنی و شغلی تاکید شده است. 

سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال کارگر هادی تنومندمحرومیت از حق مرخصیمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهورینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر درایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهادی تنومندهادی تنومند فعال کارگریهادی تنومند زندانی سیاسیاخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیبند زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیرئیس زندان بوکانزندان بوکانزندان شهر بوکانزندان شهرستان بوکانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهر بوکانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان بوکانشهرستان بوکان هادی تنومند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.