•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

هادی تنومند، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
248

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، هادی تنومند، زندانی سیاسی محبوس در زندان این شهرستان پس از تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، هادی تنومند، زندانی سیاسی محبوس در زندان بوکان به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود است. 

این فعال کارگری، در تاریخ ۲۶ خرداد ماه سال ۱۳۹۱، به همراه ۵۷ تن از اعضای این کمیته صنفی کارگری در مجمع عمومی سالیانه ای که در کرج برگزار شده بود پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به زندان رجایی شهر منتقل و پس طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تحمل بلاتکلیفی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در سال ۱۳۹۵ و انتقال پرونده هادی تنومند از تهران به شهرستان بوکان و شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان، این فعال کارگری با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت و فعالیت در کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری محاکمه و به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، هادی تنومند که پیشتر با دریافت ابلاغیه ای به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب بوکان برای تحمل حبس فراخوانده شده بود پس از مراجعه به آن واحد قضائی بازداشت و به زندان بوکان منتقل شد. 

هادی تنومند، در حالی به اتهام فعالیتهای مسالمت آمیز کارگری و صنفی اش به تحمل حبس محکوم شد که در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق افراد مبنی بر تشکیل اتحادیه و گروه برای دستیابی به مطالبات مدنی و شغلی تاکید شده است. 

سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هازندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیاخبار زندانیان عقیدتیحق مرخصینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسینقض حقوق شهروندی در ایرانشهرستان بوکاناخبار زندانیان سیاسینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کورد ایرانشهر بوکانسرکوب شهروندان کورد ایرانمحرومیت از حق مرخصینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردزندان بوکانزندانی سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4سرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانحق مرخصی زندانیمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانهادی تنومندهادی تنومند فعال کارگریزندان شهر بوکانشهروندان کورد زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندان شهرستان بوکانبازداشت شهروندان کوردحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانرئیس زندان بوکانشهروندان کوردایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتنقض حقوق بشر در جمهوریشهروندان کورد جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردفعال کارگر هادی تنومندشهرستان بوکان هادی تنومندهادی تنومند زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: