•                  
چهارشنبه , ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 18

انتقال عبدالحمید میربلوچ زهی، زندانی سیاسی به مکان نامعلومی/ افزایش نگرانی از احتمال اجرای حکم اعدام

0
600

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، عبدالحمید میر‌ بلوچ‌ زهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در بند ۱ زندان مرکزی زاهدان به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، عبدالحمید میربلوچ زهی – اهل: ایرانشهر – زندانی سیاسی محکوم به اعدام از بابت اتهام محاربه و محبوس در بند ۱ زندان مرکزی زاهدان در حال که منتظر بررسی پرونده اش در مرحله اعاده دادرسی بود به مکان نامعلومی منتقل شد. این زندانی سیاسی در آذر ماه سال ۱۳۹۴ توسط ماموران اداره اطلاعات زاهدان بازداشت و در مرحله بدوی از سوی دادگاه انقلاب زاهدان با اتهام « محاربه » به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در سال ۱۳۹۷، پس از ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور و لغو حکم به دادگاه انقلاب زاهدان بازگشت و این زندانی سیاسی این بار به اعدام محکوم شد.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع عبدالحمید میربلوچ زهی، ضمن اعلام خبر ثبت در خواست اعاده دادرسی بر پرونده این زندانی سیاسی در شعبه دیوان عالی کشور از انتقال ناگهانی عبدالحمید میربلوچ زهی به مکانی معلوم خبر داد و در ادامه نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام ناگهانی این زندانی سیاسی هشدار داد و از مسئولان قوه قضائیه خواست تا اجرای این حکم اعدام را متوقف کنند.

لازم به ذکر است، عبدالحمید میربلوچ زهی، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۴، همزمان با یورش چندین تن از ماموران اداره اطلاعات زاهدان به منزل شخصی وی در شهرستان ایرانشهر بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان منتقل شد. این بازداشت در حالی صورت گرفت که ماموران خانواده وی را هم مورد ضرب و جرح قرار دادند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی » و « محاربه از طریق حمله مسلحانه » به عبدالحمید میربلوچ زهی، و تحمل نزدیک به ۱ سال و ۶ ماه بلاتکلیفی و سلول انفرادی و انواع و اقسام شکنجه ها پرونده این شهروند اهل ایرانشهر در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست رضا جوادموسوی و مهران بامری، مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اینکه علاوه بر عبدالحمید میربلوچ زهی در این پرونده جاوید دهقان خلد، محمود کلکلی، امید ایمانی و علیرضا بمپوری، بعنوان سایر متهمان بودند، پس از اتمام مراحل دادرسی در دادگاه انقلاب زاهدان، جاوید دهقان خلد بعنوان متهم ردیف اول این پرونده به اتهام محاربه اعدام محکوم شد. همچنین محمود کلکلی، امید ایمانی، عبدالحمید بلوچ و علیرضا بمپوری، از بابت اتهامات مذکور هر یک به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

با اعلام اعتراض از سوی متهمان این پرونده و ارجاع آن به شعبه دیوان عالی کشور، حکم اعدام صادره بر علیه جاوید دهقان خلد عینا تائید شد. اما حکم حبس تعزیری ۱۵ ساله صادره بر علیه عبدالحمید میربلوچ، پس از لغو حکم و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب زاهدان در جلیه دادرسی مجدد به تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام با اتهام محاربه تغییر کرد. سایر متهمان این پرونده به حکم بدوی اعتراض نکرده بودند و احکام شان عینا تائید شد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، مسئولان قضائی، طی تماس تلفنی که با خانواده جاوید دهقان خلد، برقرار کرده بودند آنها را برای انجام آخرین ملاقات فراخواندند اما در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، این زندانی سیاسی تا زمان تعیین وضعیت قطعی و مشخص شدن نتیجه اعاده دادرسی  پس از تعلیق اجرای حکم به بند عمومی این زندان بازگردانده شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاضی موسوی دادگاه انقلاب زاهدانقرنطینه زندان زاهدانمالکی معاون زندان زاهدانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانینقض حکم اعدام در ایرانامکانات زندان زاهداناهل تسنن در زاهداناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعاده دادرسیاعدام در زندان زاهدانبند قرنطینه زندان زاهدانبازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدانتقاضای اعاده دادرسیتائید حکم اعدامحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایراندیوان عالی کشوردادگاه انقلاب زاهداندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدرخواست اعاده دادرسیرد درخواست اعاده دادرسیزندان مرکزی زاهدانزندان مرکزی زاهدان حکم اعدامزندان زاهدانزندان زاهدانیزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزاهدانسلول انفرادیسلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدانسلول انفرادی در زندان زاهدانسلول انفرادی زندانیانشرایط زندان زاهدانشعبه 1 دادگاه انقلاب زاهدانشعبه یک دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۲دادگاه انقلاب زاهدانشعبه دیوان عالی کشورشعبه دادگاه انقلاب زاهدانشعبه۲دادگاه انقلاب زاهدانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدامعبدالحمید میر‌ بلوچ‌ زهیعبدالحمیدمیر‌ بلوچ‌ زهیعبدالحمیدمیر‌بلوچ‌ زهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: