•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

تعلیق اجرای حکم اعدام ۱ تن در زندان مرکزی زاهدان

0
539

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، اجرای حکم اعدام جاوید دهقان خلد، یکی از ۵ زندانی منتقل شده به سلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدان به تعویق افتاد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، جاوید دهقان خلد، زندانی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان پس از تعلیق اجرای حکم به بند عمومی این زندان بازگردانده شد. 

همچنین با توجه به اجرای احکام اعدام دستکم ۲ زندانی به نامهای بهنام ریگی و شعیب ریگی، همچنان محیط امنیتی در زندان مرکزی زاهدان با تداوم قطعی با هدف ممانعت از تماس زندانیان و عدم درز اخبار به خارج از این زندان ادامه دارد. 

لازم به ذکر است، جاوید دهقان خلد، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، طی تماس تلفنی که مسئولان زندان مرکزی زاهدان با خانواده برقرار کرده بودند آنها را برای انجام آخرین ملاقات فراخوانده بودند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقرنطینه زندان زاهدانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حکم اعدام در ایرانامکانات زندان زاهداناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعدام اجرای حکم اعدامبند قرنطینه زندان زاهدانبند عمومیبند عمومی زندان مرکزی زاهدانتائید حکم اعدامتعلیق اجرای حکمتعلیق اجرای حکم اعدامجاوید دهقانجاوید دهقان خلدجاویددهقانجاویددهقان خلدحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان زاهدانزندان زاهدانیسلول انفرادیسلول انفرادی زندانیانشرایط زندان زاهدانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: