•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

هادی محمدزاده پس از اتمام دوران حبس آزاد شد

0
626

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، هادی محمدزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان سقز پس از اتمام دوران حبس تعزیری اش از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، هادی محمدزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان سقز، پس از اتمام دوران حبس تعزیری ۶ ماهه خود از این زندان آزاد شد. 

این زندانی سیاسی از جمله فعالان محیط زیست و از اعضای گروه کوهنوردی « هەڵۆ » شهرستان سقز است. 

لازم به ذکر است، هادی محمدزاده، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸، به همراه فایق یوسفی، توسط نیروهای امنیتی شهرستان سقز به اتهام « عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف حکومت جمهوری اسلامی » بازداشت و در حال بازجوئی و بازپرسی با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طرق پخش اعلامیه » مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده هادی محمدزاده و فایق یوسفی, دو عضو گروه کوهنوردی “هەڵۆ” سقز, توسط شعبه دادگاه انقلاب سقز به اتهام « تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه » متهم شدند و براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه،  فایق یوسفی به تحمل ۱۰ماه حبس تعزیری و هادی محمدزاده به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. با اعلام تسلیم به رای و کاهش یک چهارم مجموع حبس تعزیری هادی محمدزاده به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت محکوم شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرار از زندان سقزمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایراننیروهای امنیتی سقزهادی محمدزادههادی محمدزاده فعال مدنیهادی محمدزاده زندان سقزهادی محمدزاده زندانی سیاسیآزادی هادی محمدزادهآزادی زندانی سیاسیاداره اطلاعات سقزاداره اطلاعات شهرستان سقزبیماری زندانی سیاسیبازداشت هادی محمدزادهبازداشت شهروندان کورد در سردشتحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب سقزدادسرای عمومی و انقلاب سقزدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقززندان مرکزی سقززندان سقززندان شهرستان سقززندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان محبوس در زندان سقززندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسقزسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان سقز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.