•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

هادی محمدزاده پس از اتمام دوران حبس آزاد شد

0
424

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، هادی محمدزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان سقز پس از اتمام دوران حبس تعزیری اش از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، هادی محمدزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان سقز، پس از اتمام دوران حبس تعزیری ۶ ماهه خود از این زندان آزاد شد. 

این زندانی سیاسی از جمله فعالان محیط زیست و از اعضای گروه کوهنوردی « هەڵۆ » شهرستان سقز است. 

لازم به ذکر است، هادی محمدزاده، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸، به همراه فایق یوسفی، توسط نیروهای امنیتی شهرستان سقز به اتهام « عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف حکومت جمهوری اسلامی » بازداشت و در حال بازجوئی و بازپرسی با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طرق پخش اعلامیه » مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده هادی محمدزاده و فایق یوسفی, دو عضو گروه کوهنوردی “هەڵۆ” سقز, توسط شعبه دادگاه انقلاب سقز به اتهام « تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه » متهم شدند و براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه،  فایق یوسفی به تحمل ۱۰ماه حبس تعزیری و هادی محمدزاده به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. با اعلام تسلیم به رای و کاهش یک چهارم مجموع حبس تعزیری هادی محمدزاده به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت محکوم شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندانی سیاسیزندانیان سیاسیشهروندان کورد ایراندادسرای عمومی و انقلاب سقزشهروندان کورد زندانی سیاسیهادی محمدزادههادی محمدزاده زندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانی سیاسی کردبیماری زندانی سیاسیمرخصی زندانی سیاسیهادی محمدزاده فعال مدنیزندان شهرستان سقزسقزآزادی زندانی سیاسیسرکوب شهروندان کورد ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیاداره اطلاعات شهرستان سقزبازداشت هادی محمدزادههادی محمدزاده زندان سقزشهرستان سقززندان سقزنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسینیروهای امنیتی سقزدادگاه انقلاب سقززندان مرکزی سقززندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیفرار از زندان سقزشهروندان کوردایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کوردشهروندان کورد در جمهوری اسلامیزندانیان محبوس در زندان سقزبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کورد در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کورد اهل سنتزندانی سیاسی کورد در ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کوردزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی در ایراناداره اطلاعات سقزدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقزآزادی هادی محمدزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: