سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

محکومیت علی عزیزی، فعال ملی مدنی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
387

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی فتح نژاد با صدور دادنامه ای علی عزیزی، فعال ملی مدنی را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، علی عزیزی، فعال ملی مدنی ساکن ارومیه، توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی فتح نژاد از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « عضویت در گروه غیر قانونی گاماج » مجموعاً به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال ملی مدنی در تیر ماه سال جاری در شعبه مذکور برگزار شده بود. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز که بصورت شفاهی به علی عزیزی پس از مراجعه وی به دفتر شعبه مذکور ابلاغ شد، این فعال ملی مدنی از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام « عضویت در گروه غیر قانونی گاماج » هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است، علی عزیزی از بابت بخش دوم از همین پرونده در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری ۲ تبریز با اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی مورد محاکمه قرار گرفت و در انتظار ابلاغ حکم قضائی خود است. 

علی عزیزی، در تاریخ ۱۰شهریور ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای بابت حضور در جلسه دادرسی همین پرونده توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز با اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه غیر قانونی گاماج  برای تاریخ رسیدگی ۲۴ شهریور ماه سالجاری فراخوانده شد و در دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, این فعال ملی مدنی، پس از حضور در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب  تبریز، علاوه بر ۲ اتهام عضویت در گروه غیر قانونی گاماج و تبلیغ علیه نظام, با اتهام جدید نشر اکاذیب در فضای مجازی تفهیم اتهام شد و پس از افزایش قرار وثیقه به ۶۵۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد. 

در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی عزیزی به همراه الیار حسین زاده, دو تن از فعالان ملی مدنی برای اجرای حکم در پرونده ای دیگر پس از احضار به شعبه ۷ اجرای احکام مجتمع قضائی بهشتی این شهرستان احکام ۲۰ ضربه شلاق و پرداخت ۱/۵۰۰/۰۰۰ هزار تومان جریمه نقدی هر یک از آنها اجرای شد. 

علی عزیزی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, به همراه  الیار حسین زاده,  یاسین حسن پور، سالار طاهر افشار، کیوان پاشایی و امین زارع، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ ارومیه با اتهامات “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و مسدود کردن خیابان” و “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و بستن خیابان و تخریب پمپ بنزین و انتشار فیلم آن در فضای رسانه ای” مورد محاکمه قرار گرفته بودند به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و پرداخت یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان جریمه نقدی و همچنین ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. 

دادگاه رسیدگی به اتهامات علی عزیزی، بعلت بازداشت وی در پرونده ای دیگر بصورت غیابی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۸، برگزار شده بود و پس آزادی وی در تاریخ ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان با درخواست واخواهی وی جلسه محاکمه مجدداً برگزار شد که شعبه مذکور دفاعیات این فعال ملی مدنی و فاطمه ستاری, وکیل مدافع وی را بلاوجه دانست رای صادره را عیناً تایید کرد. 

این فعال ملی مدنی, از بابت پرونده ای دیگر مجدداً در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش تعداد زیادی از ماموران اداره اطلاعات ارومیه به منزل پدری وی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. علی عزیزی, در تاریخ ۱۲اسفند ماه ۱۳۹۸, با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام مرتبط با “عضویت در گروههای تجزیه طلب”, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان برای هر یک به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شد. 

در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸, علی عزیزی, در جریان اعتراضات آن دوران در پی یورش ماموران امنیتی به محل کار وی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۸, از بازداشتگاه نیروی انتظامی در ارومیه آزاد شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

محرومیت متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحبس تعزیریصدور حبس تعزیریسرکوب فعالان ترک آذریفعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک اذربایجانیشهروندان آذری زبان در ایارنعلی عزیزی فعال ترک آذربایجانیشعبه سه دادگاه انقلاب تبریزشهروندان آذری زبانشعبه3دادگاه انقلاب تبریزصدور حکممحکومیت به حبس تعزیریفعال ترک زبانسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعال ملی مدنی علی عزیزیعلی عزیزی فعال ملی مدنی آذربایجانشهروندان آذری ایرانشعبه3 دادگاه انقلاب تبریزدادگاه انقلاب تبریزفعالان ترکسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانیاجرای حکم حبس تعزیریشهروندان آذریفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعال ملی مدنی علی عزیزی ارومیهعلی عزیزی فعال ترک آذریمحاکمه شهروندان آذریشعبه 3دادگاه انقلاب تبریزفعال ترکفعال آذربایجانیفعال ملی مدنیزندانی فعال ملی مدنیصدور حکم حبس تعلیقیفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانمحاکمه علی عزیزیفعالان ترک اردبیلشعبه۳ دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۳دادگاه انقلاب تبریزصدور حکم حبسفعال ترک آذربایجانفعالان ترک آذبایجانی در ایرانبازداشت فعالان ترکشهروندان آذری زبان در ایرانصدورحکم حبس تعزیریفعال ملی مدنی علیرضا فرشیشهروندان شهروندان آذریشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیقاضی فتح نژادصدور حکم زندانفعال ترک اذریصدور حکم حبس تعزیریعلی عزیزیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریفعالان ترک اذریفعال ترک علی عزیزیشعبه دادگاه انقلاب تبریزصدور حکم شلاقفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایچانیعلی عزیزی فعال ترکفعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانصدور احکام حبس تعزیریشعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریزفعالان ترک آذری ایرانفعال آذربایجانی علی عزیزیفعال ترک آذریسرکوب شهروندان آذریفعال ترک اذربایجانیعلی عزیزی فعال ملی مدنیحبس تعزیری درجه ۸بازداشت فعالان ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ترکصدور حکم حبس تعزیر یشعبه۳دادگاه انقلاب تبریزفعالان ترک آذری در خویفعال آذربایجانی ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: