•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

محکومیت علی عزیزی، فعال ملی مدنی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
181

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی فتح نژاد با صدور دادنامه ای علی عزیزی، فعال ملی مدنی را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، علی عزیزی، فعال ملی مدنی ساکن ارومیه، توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی فتح نژاد از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « عضویت در گروه غیر قانونی گاماج » مجموعاً به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال ملی مدنی در تیر ماه سال جاری در شعبه مذکور برگزار شده بود. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز که بصورت شفاهی به علی عزیزی پس از مراجعه وی به دفتر شعبه مذکور ابلاغ شد، این فعال ملی مدنی از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام « عضویت در گروه غیر قانونی گاماج » هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است، علی عزیزی از بابت بخش دوم از همین پرونده در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری ۲ تبریز با اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی مورد محاکمه قرار گرفت و در انتظار ابلاغ حکم قضائی خود است. 

علی عزیزی، در تاریخ ۱۰شهریور ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای بابت حضور در جلسه دادرسی همین پرونده توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز با اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه غیر قانونی گاماج  برای تاریخ رسیدگی ۲۴ شهریور ماه سالجاری فراخوانده شد و در دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, این فعال ملی مدنی، پس از حضور در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب  تبریز، علاوه بر ۲ اتهام عضویت در گروه غیر قانونی گاماج و تبلیغ علیه نظام, با اتهام جدید نشر اکاذیب در فضای مجازی تفهیم اتهام شد و پس از افزایش قرار وثیقه به ۶۵۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد. 

در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی عزیزی به همراه الیار حسین زاده, دو تن از فعالان ملی مدنی برای اجرای حکم در پرونده ای دیگر پس از احضار به شعبه ۷ اجرای احکام مجتمع قضائی بهشتی این شهرستان احکام ۲۰ ضربه شلاق و پرداخت ۱/۵۰۰/۰۰۰ هزار تومان جریمه نقدی هر یک از آنها اجرای شد. 

علی عزیزی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, به همراه  الیار حسین زاده,  یاسین حسن پور، سالار طاهر افشار، کیوان پاشایی و امین زارع، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ ارومیه با اتهامات “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و مسدود کردن خیابان” و “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و بستن خیابان و تخریب پمپ بنزین و انتشار فیلم آن در فضای رسانه ای” مورد محاکمه قرار گرفته بودند به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و پرداخت یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان جریمه نقدی و همچنین ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. 

دادگاه رسیدگی به اتهامات علی عزیزی، بعلت بازداشت وی در پرونده ای دیگر بصورت غیابی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۸، برگزار شده بود و پس آزادی وی در تاریخ ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان با درخواست واخواهی وی جلسه محاکمه مجدداً برگزار شد که شعبه مذکور دفاعیات این فعال ملی مدنی و فاطمه ستاری, وکیل مدافع وی را بلاوجه دانست رای صادره را عیناً تایید کرد. 

این فعال ملی مدنی, از بابت پرونده ای دیگر مجدداً در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش تعداد زیادی از ماموران اداره اطلاعات ارومیه به منزل پدری وی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. علی عزیزی, در تاریخ ۱۲اسفند ماه ۱۳۹۸, با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام مرتبط با “عضویت در گروههای تجزیه طلب”, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان برای هر یک به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شد. 

در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸, علی عزیزی, در جریان اعتراضات آن دوران در پی یورش ماموران امنیتی به محل کار وی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۸, از بازداشتگاه نیروی انتظامی در ارومیه آزاد شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

محرومیت متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحبس تعزیریصدور حکمدادگاه انقلاب تبریزفعال ترکصدور حکم حبسصدور حکم زندانصدور حکم شلاقفعال ترک آذریصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیریفعالان ترکفعال آذربایجانیفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان آذریسرکوب فعالان ترک آذریفعال ترک زبانسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنیصدور حکم حبس تعزیریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیزندانی فعال ملی مدنیفعال ترک آذربایجانعلی عزیزیعلی عزیزی فعال ترکعلی عزیزی فعال ملی مدنیفعال ملی مدنی در ایرانشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیصدور حکم حبس تعلیقیفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ترک آذریحبس تعزیری درجه ۸فعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایراناجرای حکم حبس تعزیریفعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترکفعال ترک در ایرانسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک اذربایجانیحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان آذریفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانسرکوب فعالان ترکشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان آذری در ایرانصدورحکم حبس تعزیریسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیر یعلی عزیزی فعال ترک آذربایجانیفعال ملی مدنی علی عزیزیفعال ملی مدنی علی عزیزی ارومیهمحاکمه علی عزیزیفعال ملی مدنی علیرضا فرشیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریشعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریزشعبه۳دادگاه انقلاب تبریزشعبه سه دادگاه انقلاب تبریزعلی عزیزی فعال ملی مدنی آذربایجانعلی عزیزی فعال ترک آذریفعالان ترک اردبیلشهروندان شهروندان آذریفعالان ترک اذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در خویشهروندان آذری زبانشهروندان آذری ایرانمحاکمه شهروندان آذریشعبه۳ دادگاه انقلاب تبریزشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیفعال ترک علی عزیزیفعال آذربایجانی علی عزیزیفعال آذربایجانی ترکشعبه3دادگاه انقلاب تبریزشعبه3 دادگاه انقلاب تبریزشعبه 3دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۳دادگاه انقلاب تبریزقاضی فتح نژادشعبه دادگاه انقلاب تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: