•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

وریا دل انگیز، زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان آزاد شد

0
251

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه۱۳۹۹، وریا دل انگیر، زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان پس از اتمام دوران حبس تعزیری خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اواسط آذر ماه ۱۳۹۹، وریا دل انگیز، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ماهه خود از این زندان آزاد شد. این فعال مدنی علاوه بر تحمل حبس تعزیری به تحمل ۲۴ ضربه شلاق تعزیری هم محکوم شده بود. وی از تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس تعزیری اش به زندان مریوان منتقل شده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, توسط دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۲۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

وریا دل انگیز, در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۶, در جریان مراسم شادی و پایکوبی در این شهرستان به مناسبت برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود.

این شهروند ساکن مریوان در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۶, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی”, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامریوانمریوان استان کردستانمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیوریا دل انگیزوریا دل انگیز زندانی سیاسیوریا دلانگیزوریادل انگیزوریادل انگیز زندانی سیاسیوریادلانگیزکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعات مریواناستان کردستاناطلاعات سپاه مریوانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه کیفری ۲ شهرستان مریواندادگاه انقلاب مریواندادگاه انقلاب شهرستان مریوانروستای نی شهرستان مریوانروستای سردوش شهرستان مریوانزندان مریوانزندان مرکزی مریوانزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان شهر مریوانزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی کوردزندانیان سیاسی کورد در ایرانزندانیان سیاسی کردزندانیان سیاسی کرد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهر مریوانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در مریوانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مریوانشهرستان مریوان استان کردستانشعبه ۲ دادگاه انقلاب مریوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: