•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

وریا دل انگیز، زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان آزاد شد

0
534

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه۱۳۹۹، وریا دل انگیر، زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان پس از اتمام دوران حبس تعزیری خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اواسط آذر ماه ۱۳۹۹، وریا دل انگیز، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ماهه خود از این زندان آزاد شد. این فعال مدنی علاوه بر تحمل حبس تعزیری به تحمل ۲۴ ضربه شلاق تعزیری هم محکوم شده بود. وی از تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس تعزیری اش به زندان مریوان منتقل شده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, توسط دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۲۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

وریا دل انگیز, در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۶, در جریان مراسم شادی و پایکوبی در این شهرستان به مناسبت برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود.

این شهروند ساکن مریوان در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۶, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی”, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاشهروندان کورد در ایراناحزاب کردزندانی سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانی سیاسی کورد در ایرانروستای سردوش شهرستان مریوانمریوانشهروندان کوردشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایرانزندان مرکزی مریواناداره اطلاعات مریواناطلاعات سپاه مریوانمرخصی زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردشهر مریوانزندانی سیاسیزندانیان سیاسیسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد سیاسیزندانی سیاسی در ایراناحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کوردستانشهروندان کرد زندانی سیاسیمریوان استان کردستانشهروندان کورد در مریوانزندانیان سیاسی و عقیدتیشهرستان مریواناحزاب کردیزندانی سیاسی کردزندانیان سیاسی در ایراناحزاب کورد مخالفروستای نی شهرستان مریوانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی کورد در ایرانشهرستان مریوان استان کردستانشهروندان کرد در مریواناحزاب کرد ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کوردحقوق بشر زندانیان سیاسیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیزندان شهر مریوانوریادل انگیزوریادلانگیزکردستاناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیزندان مرکزی سنندج در کردستانوریا دلانگیزوریا دل انگیز زندانی سیاسیاستان کردستاناحزاب کوردشهروندان کردزندان مریواناحزاب کرد مخالف نظامدادگاه انقلاب مریوانحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیوریا دل انگیززندانیان سیاسی کرد در ایرانوریادل انگیز زندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیاحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظامشعبه ۲ دادگاه انقلاب مریواندادگاه انقلاب شهرستان مریوانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیدادگاه کیفری ۲ شهرستان مریوانزندانیان سیاسی کوردزندانیان سیاسی کرد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.