•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

رضا عنیدزاده، زندانی سیاسی آزاد شد

0
771

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹، رضا عبیداوی « عنیدزاده »، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی « شیبان » اهواز، پس از اتمام بخشی از مجموع دوران حبس تعزیری خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، رضا عبیدزاده « عنیدزاده »، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی « شیبان » اهواز، پس از اتمام ۹ سال از مجموع حبس تعزیری ۱۰ ساله اش آزاد شد. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۰ پس از بازداشت به همراه چند تن دیگر توسط دادگاه انقلاب اهواز به از بابت اتهام « محاربه از طریق ارتباط با سازمان های خارج از کشور » به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار گرفت. 

این فعال سیاسی، در بهمن ماه ۱۳۹۰، توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز به همراه عيدان شاخی « بيت سياح »، حسن عبيات، خالد عبيداوی و جاسم ساعدی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی با اتهامات « محاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظام خارج از کشور »، « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور »، « افساد فی الارض » و « تشکیل و اداره گروه غیرقانونی » مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفتند و در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۱ به به زندان شیبان اهواز منتقل شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده رضا عبیدزاده « عنیدزاده »، به همراه عيدان شاخی « بيت سياح »، حسن عبيات، خالد عبيداوی و جاسم ساعدی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی فرهادوند این افراد در تیر ماه ۱۳۹۱،  از بابت اتهام « محاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظام خارج از کشور »،  « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور »، « افساد فی الارض » و « تشکیل و اداره گروه غیرقانونی »، محاکمه و رضا عنیدزاده « عبیدزاده » به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرداد ماه سال ۱۳۹۳ پس از اتمام مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان مورد تائید قرار گرفت و به وی ابلاغ شد. 

همچنین در بخش دیگری از این پرونده هم حسن عبیات – فرزند: جلاو به حبس ابد و از بابت اتهام قتل عمد یکی از نیروهای بسیج به اعدام محکوم شد و در حال حاضر در زندان شیبان اهواز بسر می برد. همچنین خالد عبیداوی، دیگر متهم این پرونده از بابت اتهامات « محاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظام خارج از کشور »، « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور »، « افساد فی الارض » و « تشکیل و اداره گروه غیرقانونی »، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلیل نعامی و عیدان بیت سیاح « شاخی » و جاسم ساعدی از دیگر این پرونده هم پس از تبرئه در برخی اتهامات به اتهام « اجتماع و تبانی » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

سرکوب شهروندان ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل در مراحل بازجوئی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحاربهمحاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظامنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناتهام محاربهاعتراضات در زندان شیبان اهوازاعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازبند 5 زندان شیبان اهوازبند هشت زندان شیبان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند ۶ زندان شیبان اهوازبند ۷ زندان شیبان اهوازبند ۸ زندان شیبان اهوازبند زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیرضا عنیدزادهرضا عنیدزاده زندانی سیاسیرضا عبیداویرضا عبیداوی زندانی سیاسیرضاعبیداوی زندانی سیاسیزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانی سیاسیزندانیان در زندان شیبان اهواززندانیان زندان شیبان اهواززندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان شیبان اهوازسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشورش در زندان شیبان اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.