•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
شنبه, می 28

رضا عنیدزاده، زندانی سیاسی آزاد شد

0
602

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹، رضا عبیداوی « عنیدزاده »، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی « شیبان » اهواز، پس از اتمام بخشی از مجموع دوران حبس تعزیری خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، رضا عبیدزاده « عنیدزاده »، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی « شیبان » اهواز، پس از اتمام ۹ سال از مجموع حبس تعزیری ۱۰ ساله اش آزاد شد. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۰ پس از بازداشت به همراه چند تن دیگر توسط دادگاه انقلاب اهواز به از بابت اتهام « محاربه از طریق ارتباط با سازمان های خارج از کشور » به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار گرفت. 

این فعال سیاسی، در بهمن ماه ۱۳۹۰، توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز به همراه عيدان شاخی « بيت سياح »، حسن عبيات، خالد عبيداوی و جاسم ساعدی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی با اتهامات « محاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظام خارج از کشور »، « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور »، « افساد فی الارض » و « تشکیل و اداره گروه غیرقانونی » مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفتند و در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۱ به به زندان شیبان اهواز منتقل شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده رضا عبیدزاده « عنیدزاده »، به همراه عيدان شاخی « بيت سياح »، حسن عبيات، خالد عبيداوی و جاسم ساعدی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی فرهادوند این افراد در تیر ماه ۱۳۹۱،  از بابت اتهام « محاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظام خارج از کشور »،  « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور »، « افساد فی الارض » و « تشکیل و اداره گروه غیرقانونی »، محاکمه و رضا عنیدزاده « عبیدزاده » به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرداد ماه سال ۱۳۹۳ پس از اتمام مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان مورد تائید قرار گرفت و به وی ابلاغ شد. 

همچنین در بخش دیگری از این پرونده هم حسن عبیات – فرزند: جلاو به حبس ابد و از بابت اتهام قتل عمد یکی از نیروهای بسیج به اعدام محکوم شد و در حال حاضر در زندان شیبان اهواز بسر می برد. همچنین خالد عبیداوی، دیگر متهم این پرونده از بابت اتهامات « محاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظام خارج از کشور »، « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور »، « افساد فی الارض » و « تشکیل و اداره گروه غیرقانونی »، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلیل نعامی و عیدان بیت سیاح « شاخی » و جاسم ساعدی از دیگر این پرونده هم پس از تبرئه در برخی اتهامات به اتهام « اجتماع و تبانی » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

سرکوب شهروندان ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل در مراحل بازجوئی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندیزندان شیبان اهوازشهروندان عرب ساکن شهر اهواززندانیان سیاسی در ایرانزندان شیبان اهواز در ایراناعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازشهروندان عرب در استان خوزستانرضا عبیداوی زندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایرانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عربحقوق بشر درایرانسرکوب شهروندان عرب اهواززندان شیبان اهواز در خوزستانزندانیان در زندان شیبان اهوازرضاعبیداوی زندانی سیاسینقض حقوق بشرشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانبند ۶ زندان شیبان اهوازبند زندان شیبان اهواززندانیان سیاسی در زندان شیبان اهوازحقوق بشرزندانیان سیاسیشهروندان عرب اهوازیحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عرب خوزستانحقوق بشر زندانیان سیاسیبند ۷ زندان شیبان اهوازبند ۸ زندان شیبان اهوازمحاربه از طریق ارتباط با سازمانهای مخالف نظامزندانی سیاسینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب در اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاعتراضات در زندان شیبان اهوازبند هشت زندان شیبان اهواززندانیان سیاسی و عقیدتیشهروندان عرب زبانسرکوب شهروندان عرب اهوازیبند ۵ زندان شیبان اهوازحبس تعزیری زندانیان سیاسیشورش در زندان شیبان اهوازرضا عبیداویحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در خوزستانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیبند 5 زندان شیبان اهوازرضا عنیدزادهمحاربهاتهام محاربهشهروندان عرب ایرانسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب اهوازنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزندانیان زندان شیبان اهوازرضا عنیدزاده زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: